Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urszula Karasińska w „Gorlickich ulicach – takich je pamiętamy", tym razem o historiach gorliczan i ich domach z naszego deptaka

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
W Pawilonie Historii Miasta w Gorlicach jest już dostępna najnowsza książka Urszuli Karasińskiej „Gorlickie ulice – tak je pamiętamy. 3 Maja”. Przeczytamy w niej między innymi o paradach i pochodach, zabawach międzywojennej inteligencji i diasporze żydowskiej, która tuż przed wybuchem II wojny światowej stanowiła połowę społeczności miasta.

Urszula Karasińska niewątpliwie jest pasjonatką lokalnej historii. Przez wiele lat była pracownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach i koordynatorką projektu „Świadkowie lokalnej historii”. Dwa lata temu ukazała się jej pierwsza książka, w której podjęła temat ulicy Stróżowskiej, w 2022 wydała publikację o ul. Jagiełły. Teraz przyszedł czas na gorlicki deptak ul. 3 Maja. Wydawcą cyklu jest Urząd Miejski w Gorlicach a partnerem wydania Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach.

- Tym razem opisuję ulicę 3 Maja - mówi autorka. - Praca nad tym wydaniem nie jest tylko moją pracą, ale przede wszystkim są to opowieści świadków lokalnej historii za co im serdecznie dziękuję i zachęcam innych do podzielenia się swoimi informacjami, wspomnieniami i fotografiami na temat życia miasta - mówi.

W nowej kolejnej książce Urszuli Karasińskiej przeczytamy o patriotycznych paradach i socjalistycznych pochodach, szampańskich zabawach międzywojennej inteligencji i barwnej diasporze żydowskiej, która tuż przed wybuchem II wojny światowej stanowiła połowę społeczności miasta.

- Jest też o okupacyjnym horrorze – tym zafundowanym przez Rosjan podczas I wojny światowej, jak i przez Niemców – dwadzieścia kilka lat później. Na wesoło zaś – opowieść o niecnej szajce przemytników słoniny, pysznych marcepankach zmienników i widmie marszałka Piłsudskiego w pobliskim Strzeszynie, które opisał rezydujący przy 3 Maja dwutygodnik „Ludowiec” - tak książkę zapowiada wydawca.

Urszula Karasińska, autorka książki „Gorlickie ulice – tak je pamiętamy. 3 Maja zapowiada, że kolejnymi ulicami, które wzięła na warsztat boczne arterie gorlickiego deptaka.

- Zachęcam do dzielenia się wspomnieniami i archiwalnymi fotografiami dotyczącymi gorlickich ulic. Materiały można przesyłać na adres: [email protected] albo przekazać do sekretariatu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach z dopiskiem „dla Urszuli Karasińskiej” - dodaje autorka.

Książkę można nabyć w Pawilonie Historii Miasta Gorlice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto