Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu rodziła się Solidarność. Przed gorlickim ratuszem stanęła wystawa przypominająca karnawał Solidarności

Lech Klimek
Lech Klimek
Otwarcia wystawy wspólnie dokonali Rafał Kukla, burmistrz Gorlic i Filip Musiał dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
Otwarcia wystawy wspólnie dokonali Rafał Kukla, burmistrz Gorlic i Filip Musiał dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
Dosłownie garstka osób uczestniczyła w otwarciu zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd Miasta w Gorlicach wystawy będącej częścią obchodów 40. rocznicy powstania „Solidarności” w 1980 roku. Wystawa nosząca tytuł „TU rodziła się Solidarność” będzie prezentowana do 15 kwietnia. Podobne ekspozycje zostały odsłonięte w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce, różniąc się częściami regionalnymi i lokalnymi. Skromny udział gorliczan w uroczystości miał niewątpliwie związek z obowiązującymi w Polsce ograniczeniami związanymi z pandemią.

FLESZ - Kolejne obostrzenia ogłoszone przez rząd

Otwarcia wystawy wspólnie dokonali Rafał Kukla, burmistrz Gorlic i Filip Musiał dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

- To bardzo ważny czas w najnowszej historii Polski – podkreślał Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - Solidarność, która po wprowadzeniu stanu wojennego zeszła do podziemia to ruch, poprzez który Polacy domagali się poprawy warunków pracy, ale też wolności, demokracji, otwarcia granic - dodał.

Czterdzieści lat po tym jak ten wielki społeczny ruch zaznaczył się też na ziemi gorlickiej, przed miejskim ratuszem stanęła wystawa prezentująca tamten czas

.
- Koncepcja tej wystawy jest oczywiście związana z czterdziestoleciem powstania Solidarności – mówił dyrektor Filip Musiał. - Wystawę w Gorlicach otwieramy teraz, bo przecież w lutym przypadła lokalna czterdziesta rocznica powstania komisji zakładowej w największym na tym terenie zakładzie pracy, w Gliniku. Tam właśnie prawie 4 tysiące pracowników przystąpiło do związku w pierwszym okresie jego działalności - dodał.

Wystawa ma trzy moduły. Pierwszy przypomina to co działo się w głównym nurcie wydarzeń u zarania Solidarności. Drugi moduł to już lokalność, w naszym przypadku chodzi oczywiście o małopolskie. Ostatnia cześć to wydarzenia związane z miejscem prezentacji ekspozycji. Główny cel to oczywiście przypomnienie, ze Solidarność to nie tylko Wybrzeże, ale tak naprawdę dziesięciu milionów ludzi, którzy przystąpili do związku.

Szef lokalnej Solidarności Krzysztof Kotowicz wykorzystał okazję i wręczył dwóm działaczom pierwszej Solidarności medale wybite z okazji 40. rocznicy powstania związku. Medale trafiły w ręce Stanisława Dudki (Solidarność Glinik) i Jana Jamińskiego (Solidarność gorlickiego szpitala).
Marek Bugno, aktualny szef Solidarności w Gliniku nie krył zadowolenia z faktu, że wystawa prezentująca początki związku na ziemi gorlickiej stanęła na gorlickim rynku.

- Solidarność w naszym regionie powstała właśnie na terenie fabryki – wspominał. - Tam była pierwsza komisja i stamtąd idea rozprzestrzeniała się do innych zakładów pracy. W związku z wystawą mam też taka satysfakcje, że fotografie na niej prezentowane pochodzą ze zbiorów naszej zakładowej komisji. Solidarność w Gliniku nadal jest mocna i tak jak na początku tak i teraz działa dla dobra swoich członków – dodał.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto