Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmierdzące pluskwiaki są wszędzie. Wciskają się do domów i mieszkań gorliczan. Czy wtyk amerykański jest groźny?

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Owad pochodzi z Ameryki Północnej. Pierwsza informacja o wtyku pochodzi z 2007 roku i dotyczy Wrocławia i Miechowa
Owad pochodzi z Ameryki Północnej. Pierwsza informacja o wtyku pochodzi z 2007 roku i dotyczy Wrocławia i Miechowa PPG
Już nie biedronka azjatycka, a wtyk amerykański nie pozwala spokojnie zasnąć gorliczanom. Mamy głosy od Czytelników, że pojawił się już w blokach na ul. Krasińskiego, Korczaka, w domach w Sokole i na Osiedlu Łysogórskim. O ile do inwazji tych pierwszych o tej porze roku już się przyzwyczailiśmy, to duże pluskwiaki, które chodzą po ścianach i próbują się dostać do domów i mieszkań, a na dodatek obrzydliwie śmierdzą - mogą przerażać.

FLESZ - Uwaga na węże w lasach

Chce spokojnie przeżyć zimę

To teraz wtyk amerykański szuka miejsca do przezimowania, próbuje więc dostać się do naszych domów. Jeśli sprawimy, że ten roślinożerny owad poczuje się zaniepokojony, wydzieli ostrą woń.
Owad pochodzi z Ameryki Północnej, do Europy został zawleczony pod koniec XX wieku. W Polsce pojawił się stosunkowo niedawno - pierwsza informacja o wtyku pochodzi z 2007 roku i dotyczy Wrocławia i Miechowa.

W ostatnim czasie pojawiły się liczne doniesienia o występowaniu na budynkach, jak również w ich wnętrzach (parapety, okna, ściany), intrygująco wyglądających owadów - wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Żeruje na iglastych

Chociaż może wyglądać podejrzanie, a u niektórych wzbudzać obrzydzenie, wtyk amerykański nie jest groźny dla człowieka. Zagrażają natomiast drzewom iglastymi, przede wszystkim sosnom. Według fachowców, występują również na świerkach, jodłach, daglezjach, choinach, cyprysach.

Owadów jest coraz więcej, populacja się rozwija. Według fachowców, mogą one zmniejszyć wydajność oraz jakość nasion drzew iglastych nawet o 80 procent.

Wtyka amerykańskiego można rozpoznać po różnych odcieniach żółci, brązu i czerni. Jego ciało jest pokryte wzorem w postaci jasnych plamek i pasków. Postać dorosła ma około dwóch centymetrów.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto