Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanepid w Gorlicach: laboratorium do likwidacji?

Halina Gajda
Badania w laboratorium potrzebne są m.in. tym, którzy chcą pracować w handlu żywnością
Badania w laboratorium potrzebne są m.in. tym, którzy chcą pracować w handlu żywnością fot. archiwum
Sanepid w Gorlicach. Znowu głośno wokół sanepidu. Kolejny bowiem już raz powracają plany likwidacji działających w ramach stacji laboratoriów. Wojewódzki inspektor sanitarny na spotkaniu szefów jednostek powiatowych przedstawił projekt restrukturyzacji bazy laboratoryjnej. Zakłada on, że w całym województwie pozostanie tylko jedno laboratorium w Krakowie z dwoma oddziałami zamiejscowymi - w Tarnowie i Wadowicach.

Sanepid w Gorlicach: co z laboratorium? Są kolejne plany restrukturyzacji sanepidu w Małopolsce. Jeśli wejdą w życie, dotknie to również stacji w Gorlicach

Po prostu będzie mniej pieniędzy. Dyrektorka stacji sanepidu w Gorlicach Maria Bryg poinformowała starostę o planach budżetowych. - Urząd Wojewódzki przedstawił projekt budżetu na badania laboratoryjne dla naszej stacji na 2014 rok w wysokości 146 tysięcy złotych, przy czym koszty utrzymania laboratorium według budżetu zadaniowego w 2012 roku wyniosły 606 395 złotych - pisze.

Łatwo się domyślić, że brak potrzebnej kwoty może skutkować koniecznością zamknięcia laboratorium.
Temat powraca w zasadzie co roku. I tak od siedmiu lat. Dotychczas udawało nam się z tego wyjść obronną ręką - zakres działalności został tylko częściowo okrojony. Tym razem szczęście może nas opuścić, a laboratorium powiatowi jest potrzebne. Korzystają z niego wszyscy, którzy potrzebują do pracy tak zwanej książeczki sanepidowskiej.

- Badania do celów sanitarnych muszą wykonać pracownicy służby zdrowia, wodociągów, pracownicy wszystkich zakładów produkujących żywność, pracujący w handlu żywnością. Muszą je wykonać również uczniowie rozpoczynający praktyki zawodowe w takich miejscach, studenci, którzy podczas ferii czy wakacji chcą sobie dorobić w restauracjach, ogródkach piwnych, przy sprzedaży lodów. To niejedyna działka. W laboratorium wykonywane są także badania wody - wylicza Katarzyna Rudolphi, przewodnicząca związków zawodowych.

O planach likwidacji wie przede wszystkim z innych stacji w Małopolsce, od członków związków zawodowych.
- Likwidacja spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa. Grupie pracowników z długim stażem pracy grozi bezrobocie - dodaje. - Plan restrukturyzacji jest tak opracowany, abyśmy sami się zlikwidowali, bo zwyczajnie braknie nam pieniędzy na działalność - dodaje.

O planach restrukturyzacyjnych wie starosta Mirosław Wędrychowicz. - Przygotowujemy protest w tej sprawie. To nie pierwsza taka sytuacja. W mojej ocenie oszczędności z tego tytułu dla budżetu będą niewielkie, a pogorszy się bezpieczeństwo zdrowotne - argumentuje.

Jeśli rzeczywiście doszłoby do zamknięcia, to plan B dla Gorlickiego jest taki, że badania, które dzisiaj wykonuje sanepid, przejmie laboratorium szpitalne po uzyskaniu potrzebnej na to akredytacji. - To będzie wątpliwa oszczędność dla budżetu państwa. Po co likwidować coś, co funkcjonuje od lat i spełnia wymogi, i w to miejsce ponosić koszty na organizację tego samego, tylko w innym miejscu - pyta Rudolphi. - Oszczędności nie przyniesie także ewentualne przewożenie próbek do badań, do wytypowanych do dalszego działania laboratoriów - podsumowuje.

Będziemy informowali o rozwoju sytuacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto