Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ropa. Dom Pracy Twórczej Hyblówka rośnie w oczach. Jest poświęcony pamięci Antoniego Hybla, twórcy skrzypiec z duszą skrzydlatą [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
W przyszłej Hyblówce znajdzie się miejsce dla domu pracy twórczej, którego działalność będzie nawiązywała do tradycji i dziedzictwa regionu
W przyszłej Hyblówce znajdzie się miejsce dla domu pracy twórczej, którego działalność będzie nawiązywała do tradycji i dziedzictwa regionu fot. halina gajda
Coraz bardziej zaawansowane są prace przy budowie Domu Pracy Twórczej Hyblówka w Ropie. Niemal gotowa jest już elewacja, wstawione zostały okna, położony dach. Teraz ekipy fachowców uwijają się głównie wewnątrz.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Hyblówka ma pełnić różnorakie funkcje, jednak głównym zamierzeniem jest hołd dla Antoniego Hybla, twórcy skrzypiec ze skrzydlatą duszą. Ten lutnik z Ropy zdecydował się na modyfikację klasycznego instrumentu w taki sposób, by muzyk miał łatwiejszy dostęp do niego smyczkiem. W założeniu miało to być mniej męczące, bo nie zmuszało do nienaturalnego wygięcia ręki.

Nowa Hyblówka w Ropie będzie nawiązywała do tradycji regionu

Przypomnijmy, że pierwotna Hyblówka spłonęła w 2015 roku. Po wielu staraniach gminie udało się zdobyć środki potrzebne na jej odbudowę. Inwestycja pochłonie około 1,7 mln złotych.

- Budynek po przebudowie, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, częściowo zachowa dawny charakter architektoniczny, zmianie ulegnie natomiast funkcja - budynek pełnił będzie rolę ośrodka pracy twórczej, w którym odbywać się będą szkolenia, warsztaty plastyczne, ekspozycje sztuki regionalnej, spotkania edukacyjne – zapowiada Karol Górski, wójt gminy.

Nowy obiekt poprzez swoje funkcje będzie nawiązywał do szerokiego dziedzictwa kulturowego regionu, zarówno tego artystycznego, jak i choćby tego kulinarnego. Na wyposażeniu bowiem będzie między innymi piec do wypieku chleba, przede wszystkim orkiszowego. Ten gatunek bowiem był i nadal jest tutaj szczególnie popularny. 

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto