Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Robisz własny ser lub jogurt? Nie wylewaj serwatki! Wykorzystasz ją w kuchni, do codziennej pielęgnacji urody i w ogrodzie

Justyna Madan
Justyna Madan
Serwatka to płyn, który zostaje nam na przykład po zrobieniu sera z mleka krowiego. Jeśli zawsze lądowała w zlewie, sprawdź jak ciekawie możesz ją wykorzystać.
Serwatka to płyn, który zostaje nam na przykład po zrobieniu sera z mleka krowiego. Jeśli zawsze lądowała w zlewie, sprawdź jak ciekawie możesz ją wykorzystać. Getty Images
Serwatka to żółtawa ciecz, która zostaje nam po całkowitym ścięciu się krowiego mleka. Nie trzeba mieć ogromnego gospodarstwa produkującego mleko na sprzedaż, żeby taką serwatkę mieć. Wystarczy, że robisz ser lub jogurt na własne potrzeby. Płyn który zostaje po odciśnięciu sera, to właśnie serwatka. Do tej pory po prostu ją wylewałeś? Niepotrzebnie, bo można ją wykorzystać na różne sposoby. Podpowiadamy kilka z nich.

Świeża serwatka jest zdrowsza niż jej sproszkowany i przetworzony odpowiednik. Obniża ciśnienie krwi, zawiera aminokwasy, wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe, a ponadto wspomaga odchudzanie. Wobec takich zalet trudno jest przejść obojętnie. Dlatego, zamiast wylewać ten płyn do zlewu, zrób z niego użytek w kuchni, łazience i ogrodzie.

Sposoby na wykorzystanie serwatki

Kuchnia

  • Serwatkę możesz wypić – jest zdrowa dla jelit i zawiera probiotyki. Jeśli nie lubisz napojów takich, jak kombucha lub nie chcesz tracić czasu na ich robienie, serwatka świetnie się sprawdzi. A jeśli nie lubisz smaku samej serwatki, dodaj ją do dowolnego koktajlu, wystarczy ¼ szklanki. Może być też zdrowym dodatkiem do lemoniady na upalne dni.
  • Bulion będzie lepszy – serwatka doda mu smaku i kolejną porcję białka. Wystarczy jedna lub dwie filiżanki, resztę uzupełniamy wodą i gotujemy bulion jak zwykle.
  • Smaż – to świetny dodatek do smażonych warzyw, dodaj trochę serwatki w czasie smażenia, co pozwoli wydobyć głębię i niepowtarzalny smak warzyw.
  • Ciasto na pizzę – jeśli robisz ciasto do pizzy samodzielnie, ta z dodatkiem serwatki smakuje o niebo lepiej. Używamy serwatki zamiast wody. Do tego koniecznie mąka 00, czyli specjalnie do pizzy.
  • Masło z serwatki – ze słodkiej serwatki można zrobić masło. Pozwalamy się jej zsiąść, a kiedy kremowa śmietanka osiądzie na górze, zbieramy ją i robimy z niej masło.

Tego nie rób z serwatką! Nie polecamy moczenia fasoli w serwatce zamiast wody. Fasola zamiast zmięknąć, zrobi się twardsza.

Łazienka

  • Domowy tonik do twarzy – kwaśna serwatka ujędrni i zrównoważy skórę twarzy. Nakładamy ją wacikiem po porannym myciu twarzy i przed nałożeniem kremu nawilżającego. Nie zapominaj o kremie przeciwsłonecznym!
  • Płukanka do włosów – serwatką możesz wypłukać włosy, dzięki czemu będą gładkie i lśniące.

Ogród

  • Nakarm rośliny – masz w ogrodzie rośliny kwasolubne, takie jak hortensje, borówkę amerykańską i pomidory? Świetnie się składa, bo możesz użyć serwatki jak nawozu, będą lepiej i zdrowiej rosły.
  • Sposób na mączniaki – jeśli masz problem z mączniakiem, czyli chorobą roślin wywołaną grzybami, pomoże serwatka, która zawiera niewielkie ilości potasu, azotu i fosforu. Serwatką rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:1 i podlewamy podstawę roślin. Nie polewamy nim łodyg, ani liści. Podlewamy raz w tygodniu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Robisz własny ser lub jogurt? Nie wylewaj serwatki! Wykorzystasz ją w kuchni, do codziennej pielęgnacji urody i w ogrodzie - Strefa Agro

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto