Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł na Gorlice. Koncepcja centrum naukowo-historycznego ma być gotowa za trzy tygodnie

Halina Gajda
Halina Gajda
Za trzy tygodnie dowiemy się, jak architekci z Pracowni Nizio Design International widzą jedną z naszych gorlickich kamienic pod kątem zaadoptowania jej na centrum naukowo-historyczne, zwane w skrócie muzeum światła. Z dostępnych w sieci informacji wynika, że nie jest to żadna przypadkowa firma, a zespół fachowców, którzy specjalizują się w projektowaniu muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw stałych i czasowych, pomników pamięci.

Do 19 maja gotowe ma być gotowe opracowanie koncepcyjne centrum naukowo-historycznego, które powołać chcą władze Gorlic. Miałoby powstać na bazie kamienicy w centrum miasta, w samym rynku, tuż przy postoju taksówek. Kilka lat temu obiekt opustoszał – działający tam Młodzieżowy Dom Kultury został przeniesiony na ulicę Cichą, zniknęła składnica harcerska, słynny niegdyś Raj Dziecka, wysiedleni zostali mieszkańcy lokali na piętrze. Przez ostatnie lata obiekt stał zamknięty na głucho.

Ankieta wskaźnikiem

Jeszcze w lutym mieszkańcy miasta mogli wziąć udział w ankiecie i wskazać, jakie rozwiązania w takim centrum widzieliby. Pomysłów było wiele, a o swojej wizji opowiedziało ponad trzysta osób.

- Celem powstania centrum edukacji jest przedstawienie w ciekawy, angażujący widza sposób historii światła – począwszy od ujarzmienia ognia przez naszych przodków 1,9 mln lat temu, przez wykorzystywanie go w różnych dziedzinach przez wieki, aż do oświetlenia lampami naftowymi witryny apteki, później szpitalnej sali, w której odbywała się nocna operacja, ruchliwego skrzyżowania w Gorlicach, a w końcu wynalezienia elektryczności, kończąc na najnowocześniejszych, ekologicznych źródłach – czytamy w opisie planowanego przedsięwzięcia.

Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza miasta przekonywał podczas styczniowej sesji Rady Miasta, że takie muzeum przyciągnie turystów. Przekonywał: jako kolebka przemysłu naftowego, chcemy pokazać, jak to światło powstawało, jak ropa była destylowana, ale wyjść dalej i pokazać nowoczesne rozwiązania. Na realizację pomysłu władze miasta chciałyby posiłkować się między innymi przyszłymi środkami unijnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto