Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palisz w kotle centralnego ogrzewania peletem, możesz starać się nawet o 3 tysiące dopłaty. Na drewno dostaniesz 1000 zł

Lech Klimek
Lech Klimek
Palisz w kotle centralnego ogrzewania peletem, możesz starać się nawet o 3 tysiące dopłaty. Na drewno dostaniesz 1000 zł
Palisz w kotle centralnego ogrzewania peletem, możesz starać się nawet o 3 tysiące dopłaty. Na drewno dostaniesz 1000 zł archiwum
Ośrodki pomocy społecznej rozpoczęły już przyjmowanie wniosków na dopłaty dla tych, którzy ogrzewają swoje domy innym paliwem niż węgiel.

Po przyjęciu przez parlament kolejnych ustaw, o specjalne dodatki mogą teraz starać się ci, którzy w swoich kotłowniach mają kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy.

Kasę dostaną też ci, którzy zainwestowali w instalację zasilaną skroplonym gazem LPG czy też mają w kotłowni kocioł olejowy.

- Gdy tylko pojawiła się informacja, że będą dopłaty również na inne paliwa niż węgiel, natychmiast pojawiło się zainteresowanie mieszkańców - mówi Przemysław Wszołek, dyrektor Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej w Łużnej. - Oficjalny wzór wniosku na te nowe dopłaty pojawił się 20 września, więc od tego momentu rozpoczęliśmy przyjmowanie aplikacji - dodaje.

Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, by starać się o ten na inne źródła zasilania pieców, konieczne jest zgłoszone lub wpisanie do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

- Dodatek nie przysługuje gospodarstwom domowym, którym przyznany został dodatek węglowy - podkreśla Przemysław Wszołek. - Jedno gospodarstwo domowe może otrzymać dodatek z tytułu wykorzystania wyłącznie jednego źródła ciepła - dodaje.

Wysokość dodatków będzie zróżnicowana, od trzech tysięcy złotych do 500 złotych. Na najwyższą kwotę mogą liczyć ci, którzy używają peletu, a najniższa przypadnie tym, dla których głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.

- Tysiąc złotych dostaną gospodarstwa, gdzie głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym - informuje szef GOPS w Łużnej. - Dwa tysiące złotych przypadnie tym których głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Wnioski, podobnie jak te dotyczące węgla można składać do 30 listopada - dopowiada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto