Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe rozdanie pomoże gminom w budowie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej? Nadzieje na wsparcie inwestycji są wielkie

Halina Gajda
Halina Gajda
Bez dostępu do wody z sieci są też na razie mieszkańcy gminy Łużna. Tam ruszyła z kopyta budowa kanalizacji
Bez dostępu do wody z sieci są też na razie mieszkańcy gminy Łużna. Tam ruszyła z kopyta budowa kanalizacji fot. Lech Klimek
Woda i jej brak – to temat, który dotyczy większości mieszkańców powiatu gorlickiego. W Klimkówce, która staje się coraz popularniejsza, jako miejsce życia na czas emerytury i turystyczna perełka regionu, sieci kanalizacyjnej wciąż nie ma. W Strzeszynie, Binarowej czy choćby w Bieczu na Harcie – to samo. Woda liczona jest na łyżki.

Klimkówka, jedno z tych miejsca na mapie, które traktujemy, jak turystyczną perełkę. Nad brzegami jeziora co krok budują się nowe domy – letniskowe, ale też całoroczne. Chętnych wabią widoki, natura, ogólnie Beskid Niski.
- Coraz więcej pośród nich jest takich, którzy wracają tutaj na stałe, gdy przejdą na emeryturę – mówi nam Janusz Lisowicz, sołtys wsi.

Pionowa geologia niweczy starania

O ile cieszy, że miejsce zdobywa popularność, to sen z powiek spędza brak dostępu do wody. Mieszkańcy, zarówno ci stali, jak i ci okresowi radzą sobie, jak mogą. Nieopodal tamtejszego domu pomocy społecznej jest wprawdzie zbiornik, który gromadzi wodę z dwóch źródeł, ale to za mało, by wystarczyło dla DPS-u, biur RZGW i najbliższych budynków. Istnieje wprawdzie sieć wody technicznej, która została zbudowana w czasie budowy zbiornika, jednak formalnie jest on we władaniu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Są też tacy, którzy próbują wiercić studnie sami.
- Utrudnia to pionowa budowa geologiczna – dodaje sołtys.

Źródła kłopotów upatrują dekady temu, gdy projektowana była zapora. Owszem, miejscowość została przeniesiona, ale nikt nie pomyślał o zaplanowaniu sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Z niechcianym fantem została teraz gmina. Dokumentacja na budowę wspomnianych jest, tylko brakuje gotówki na realizację. Najlepszym rozwiązaniem dla całej gminy byłoby ujęcie brzegowe pod koroną zapory od strony Łosia.

- Mamy nadzieję, że finansowe wsparcie uda nam się pozyskać z zapowiadanych projektów społeczno-gospodarczych – zapowiada Karol Górski, wójt gminy.

Pojawia się tutaj jeszcze jedna kwestia – dzisiaj mieszkańcy korzystają z wody bezpłatnie. Gdy powstanie sieć, za pobór wody i zrzut ścieków trzeba będzie płacić.
- Planujemy przeprowadzić ankietę pośród mieszkańców. Chcielibyśmy uzyskać informacje o realnym zainteresowaniu podłączeniem się do sieci wodociągowej, a zarazem wszystkim, co się z tym wiąże, czyli ponoszeniem kosztów korzystania z infrastruktury – dodaje.
O wielkości inwestycji i czasie realizacji na razie trudno przesądzać. Wszystko zależne będzie od pieniędzy.

Nowe finansowe rozdanie pomoże?

Od lat z brakiem wody borykają się mieszkańcy Harty w Bieczu. Wywożenie pościeli do rodziny czy znajomych w innych miejscowościach, łapanie wody opadowej do studni i liczenie każdej łyżki to u nich codzienność.

- Pić się jej raczej nie da, ale żeby chociaż muszlę spłukać, podłogę przetrzeć – opowiadali nam.

Gmina do różnych programów złożyła wnioski warte około 40 milionów złotych – na wodę, drogi, kanalizację. Na razie bez sukcesu.

- Na pewno będziemy chcieli skorzystać z zapowiadanego Nowego Ładu – zapowiada Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.

Bez dostępu do wody z sieci są też na razie mieszkańcy gminy Łużna. Tam ruszyła z kopyta budowa kanalizacji. Na nic bowiem przyłącz do wodociągu, skoro nie będzie gdzie zrzucać ścieków.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto