Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony dla lokalnych firm na utrzymanie miejsc pracy

Lech Klimek
Lech Klimek
archiwum Polska Press/Pixabay.com
Był wielki strach o załamanie się rynku pracy. Pandemia okazała się tu jednak łaskawa i bezrobotnych nam nie przybywa. Pojawiły się też oferty pracy.

FLESZ - Oni stracą 500+ Koniec podwójnych świadczeń

od 16 lat

Stopa bezrobocia dla powiatu gorlickiego w kwietniu wynosiła 5,6 procent i wzrosła o 0,5 procent w stosunku do marca. Podobnie jak w marcu było też w lutym, gdy o pandemii nikt tak naprawę nie myślał. Jaka będzie w kolejnych miesiącach, nikt nie jest w stanie oszacować. Urzędnicy mówią wprost, że obecnego stanu rynku pracy nie można tak naprawdę z niczym porównać. Każdy tydzień obostrzeń w walce z pandemią zwiększał ryzyko całkowitego załamania się rynku. Otwieranie kolejnych branż sprawiło, że ludzie mogli poczuć się bezpiecznej. Co jednak stanie się, gdy uderzy w nas kolejna fala zarażeń i powrócą obostrzenia oraz związane z nimi zamykanie przestrzeni publicznej nikt nie jest w stanie powiedzieć.

Bezrobocie nie wzrasta

- Nie obserwujemy znaczącego wzrostu poziomu bezrobocia w naszym powiecie - mówi Jadwiga Makowiec, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach. - W ostatnim dniu maja zarejestrowanych było 2789 osób bezrobotnych, czyli o 168 osób więcej niż na koniec kwietnia - dodaje.
W maju w Gorlickim urzędzie zarejestrowano 327 nowych osób bezrobotnych a przyrost nowych osób, czyli tak zwany napływ do bezrobocia utrzymywał się na tym samym poziomie co w kwietniu, kiedy zarejestrowano o dwie osoby więcej. Te dane nie odbiegają od sytuacji z ubiegłego roku, kiedy to w maju w urzędzie zarejestrowało się 319 nowych bezrobotnych.
- Analizując ostatnie miejsca pracy bezrobotnych, wskazać można, iż najwięcej osób zwolnionych zostało z branż gastronomicznej, hotelowej i handlowej - podkreśla Jadwiga Makowiec. - Znacząca jest również liczba osób rejestrujących się po powrocie z zagranicy, to średnio 30-40 osób miesięcznie - dopowiada.
Trochę niepokojącym zjawiskiem może być jednak fakt, że zwolnienia grupowe zgłosiła jedna firma z terenu naszego powiatu. Do urzędu wpłynęła informacja, że pracodawca przewiduje zwolnienie 13 osób. Pozostałe firmy z powiatu nie planują w najbliższym czasie większych ruchów kadrowych.
Sporo w tym wszystkim jest też pozytywnych informacje, które dobrze wróżą na przyszłość.
- W maju odnotowaliśmy już aktywność pracodawców w zakresie zgłaszania ofert pracy do urzędu i tym samym zapotrzebowania na pracowników - informuje wice szefowa PUP. - Mamy 31 nowych ofert pracy dla bezrobotnych – podkreśla.
Otwarcie restauracji sprawiło, że pojawiły się oferty w zawodach gastronomicznych, praca jest dla kucharzy, pomocy kuchennych i kelnerów. Ruszyły się też rynek inwestycyjny, więc są oferty pracy dla budowlańców. Praca czeka też na kierowcę samochodu dostawczego i mechanika samochodowego. Zatrudnienie znajdą też spawacz, monter instalacji fotowoltanicznych, czy magazynier. Są też oferty dla osób mających specjalistyczne umiejętności takie jak choćby fizjoterapeuta, technik farmaceutyczny czy opiekun w domu pomocy społecznej.

Kasa na pracodawców

Od dwóch miesięcy gorlicki urząd w ramach Tarczy Antykryzysowej wspiera finansowo środkami Funduszu Pracy lokalnych przedsiębiorców i organizacje pozarządowe w utrzymaniu miejsc pracy w czasie pandemii.
- Udzielamy mikroprzedsiębiorstwom pożyczek na pokrycie bieżących kosztów działalności - mówi Jadwiga Makowiec. - Dofinansowujemy pracownikom część kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne, a samozatrudnionym dofinansowujemy część kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – podkreśla.
Formy tej pomocy są precyzyjnie określone w przyjętych przez sejm przepisach.
- Zapotrzebowanie na tę pomoc ze strony przedsiębiorców jest bardzo duże - mówi urzędniczka. - Do końca maja złożono u nas 4280 wniosków. Trwają kolejne nabory, w zasadzie wnioski można składać w sposób ciągły. To dla nas wielkie wyzwanie, ale wszystko dzięki sporemu zaangażowaniu pracowników wszystko idzie sprawnie - podkreśla.
Około 90 procent wszystkich złożonych do tej pory wniosków została już rozpatrzona i pomoc finansowa przedsiębiorcom udzielona. Do tej pory przedsiębiorcy z naszego powiatu otrzymali wsparcie finansowe na kwotę 24 miliona złotych.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto