Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książka stworzona przez sękowian dla sękowian

Halina Gajda
Tegoroczne Dni Dziedzictwa Kulturowego były dla mieszkańców Sękowej szczególnie ważne - stały się bowiem okazją do promocji książki „Sękowa - z kart 650 lat historii wsi”. W cieniu przepięknego zabytkowego kościółka pod. św. św. Filipa i Jakuba o książce opowiadali ci, którzy wzięli udział w jej tworzeniu

Zebrania materiału, jego opracowania i przygotowania książki podjął się dr Piotr Gryglaszewski, nauczyciel akademicki, od lat przyjaciel Sękowej. Publikacja jest niezwykła, bowiem w jej tworzeniu uczestniczyli mieszkańcy wsi. Stąd tak rozbudowana lista autorów. Znajdziemy na niej: Zbigniewa Banię, Bogusława Diducha, Andrzeja Drzymałę, Aleksandra Gucwę, Gabrielę Kołotyło, Jacka Piętę, Agnieszkę Tenerowicz, Miłosza Tokarza, Bartosza Walickiego, ks. Sławomira Zycha.

- Pomysł na publikację książki pojawił się jakieś cztery lata temu. Rok później sformalizował się, a dwa lata temu prace nad nią ruszyły pełną parą. W jesieni 2012 roku otrzymałem wszystkie materiały. Dziewięć miesięcy później wszystko było już gotowe. Tydzień temu książką przyjechała z drukarni - opowiadał z charakterystyczną dla siebie swobodą dr Gryglaszewski.

Zapewniał jednocześnie, że książka mimo jak to nazwał - aparatu naukowego - jest książką dla każdego, napisana przez mieszkańców Sękowej dla mieszkańców Sękowej. Gryglaszewski nawiązał także do słów Józefa Piłsudskiego: naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości - to jakby nieformalne motto publikacji.

- Skromne to ale rzetelne opracowanie wyszło spod pióra ludzi związanych z tą osadą nie tylko pochodzeniem i miejscem zamieszkania, ale i swym uczuciem. Jego wartość poznawcza znacznie przekracza grani- ce Beskidu Niskiego. Gdyby je należycie najtrafniej określić, należałoby dać jeszcze jeden podtytuł: Studium poświęcone historii i współczesności regionalnej. Pisane stylem niekiedy kronikarskim, nie wolnym od archaizmów, które dodają jednak całości kolorytu, starannie udokumentowane, składają się na całość bardzo wartościową - czytamy w słowie wstępnym, którym opatrzył publikację prof. dr hab. Stanisław Grodziski.

Poszczególne rozdziały książki poświęcone są między innymi sękowskiej przyrodzie, położeniu, sytuacji podczas pierwszej wojny światowej, historii parafii, zabytkom, historii kopalnictwa, 140-leciu szkoły, sukcesom sportowców pochodzących z Sękowej.

Promocji książki towarzyszył mini kiermasz rękodzieła, a smakołykami częstowały gospodynie z Sękowej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto