Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interaktywnie o kulturze, czyli „U nas na Pogórzu”. Gorlickie Centrum Kultury przygotowało publikację z myślą o dzieciach

Halina Gajda
Halina Gajda
Wideo
od 16 lat
„U nas na Pogórzu”. Taki tytuł nosi interaktywna książeczka, którą przygotowało Gorlickie Centrum Kultury, a która – jak w tytule – opowiada o tym, co dla kultury pogórzańskiej najbardziej charakterystyczne. Dedykowana jest przede wszystkim dzieciom, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnęli po nią również starsi.

Dominika Tajak, koordynatorka projektu, dzięki któremu książeczkę udało się wydać, do pracy nad nią, podeszła z wielką pieczołowitością. Zarówno od strony merytorycznej, jak i wizualnej. Cel, który sobie postawiła, był w zasadzie jeden: pokazać kulturę w sposób, który angażuje.

- Książeczkę stworzyliśmy w ramach zadania „Pogórzanie, barwy tradycji” – opowiada. - To krótka publikacja w formie activity book zaprasza czytelnika do różnych działań. Są w niej wyszukiwanki, zaproszenia do podążania za jakąś ścieżką, dokańczania wzorów, puszczania wodzów fantazji i zaprojektowania własnych elementów – wylicza.

Co więc można znaleźć w publikacji? Jest tam między innymi rysunkowa wycieczka po Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Czytelnik „spaceruje” wokół chałupy z Gródka, zagląda do spichlerza i obory ze Stróżnej, sprawdza działanie wiatraka z Ropy, a po drodze zbiera kwitnące słoneczniki. Na finał zaś, psi przewodnik prosi go, by pomógł kurce dotrzeć do chaty właścicielki. Podobnych rysunkowych zabaw jest tak kilka. Każda opatrzona pigułką wiedzy – o garncarstwie, niegdysiejszej tradycji wnoszenia wiannej skrzyni do małżeńskiego majątku czy elementach stroju ludowego z terenu Pogórza.

Książeczka jest dostępna w Pawilonie Historii Miasta, za darmo. Można ją sobie również wydrukować – wystarczy kliknąć link podany na stronie Gorlickiego Centrum Kultury.

Gorlickie Centrum Kultury - KLIKNIJ

W ramach tego samego projektu przygotowany został spektakl „Pogórzańskie Impresje”. Obejrzeli go już gorliczanie, ale też sądeczanie.
- Wprowadza widza w życie społeczności podporządkowane sezonom natury, obrzędom i zwyczajom. To przekrój i symboliczne przedstawienie najważniejszych radości i smutków człowieka – opowiada o teatralnym przedsięwzięciu Tomasz Tajak, scenarzysta i reżyser. - To cała plejada trosk, radości, tęsknot i zabawy. Spektakl, który opowiada sytuacje i piękne i trudne. Bo życie jest i piękną i trudną podróżą – podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto