Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Piotr Trochanowski, ks. Roman Dubec oraz Bogdan Krok pośród laureatów ważnych nagród w dziedzinie kultury

Halina Gajda
Halina Gajda
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
W Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu wręczono dwie nagrody. Pierwszą im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski  oraz drugą im. Romana Reinfussa za szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturalnej.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego jest prestiżowym wyróżnieniem dla opiekunów i miłośników „zabytków z duszą”, troszczących się o ich zachowanie i ratujących w wyścigu z czasem. Laureatką edycji przeprowadzonej w 2020 roku została Elżbieta Graboś, do której trafiła nagroda w wysokości 15 tys. złotych.

Laury dla ks. Romana Dubeca

Uhonorowani zostali gospodarze obiektów architektury drewnianej, a pośród nich, ks. Roman Dubec, diecezjalny konserwator zabytków diecezji przemysko-gorlickiej, który prowadzi działalność związaną z opieką konserwatorską nad zabytkami architektury drewnianej. To również aktywny animator kultury popularyzujący ideę ożywiania drewnianych świątyń poprzez organizację w ich wnętrzach wydarzeń artystycznych.

- Nasz region szczyci się szczególnym bogactwem drewnianego budownictwa, które niejednokrotnie przetrwało dzięki pieczołowitej opiece potrafiących dostrzec jego wyjątkową wartość i znaczenie dla krajobrazu kulturowego Małopolski. Dzięki nim w pejzażu regionu znaleźć można prawdziwe perły, które swoim blaskiem przyciągają zwiedzających - podkreśliła Iwona Gibas z zarządu województwa.

Dodała również: aby docenić rolę czynnej opieki nad drewnianym dziedzictwem regionu, Samorząd Województwa Małopolskiego ustanowił Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego. Bo działania opiekunów i pasjonatów „zabytków z duszą” na rzecz ochrony architektury drewnianej zasługują na wyjątkowe uznanie.

Regionalizm w dwóch odsłonach

Z kolei nagroda im. Romana Reinfussa ma charakter indywidualny i przyznawana jest za całokształt dokonań oraz za realizację wartościowych projektów dotyczących m.in. ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego. Trafiła ona m.in. do Piotra Trochanowskiego, łemkowskiego regionalisty, społecznika, pedagoga, pieśniarza i poety, który ogromną część życia poświęcił społecznie dla ratowania i animowania dziedzictwa kulturowego swojej rodzinnej Łemkowszczyzny.

W uzasadnieniu czytamy również, że laureat ratował przed zniszczeniem wiele dokumentów historycznych związanych z łemkowszczyzną, które zgromadził na stałej wystawie w cerkwi prawosławnej w Krynicy-Zdroju. Jest jednym z inicjatorów założenia Stowarzyszenia Łemków – najważniejszej w Polsce łemkowskiej organizacji kulturalno-oświatowej, angażuje się w pracę Stowarzyszenia Ruska Bursa w Gorlicach, prowadząc bardzo aktywną działalność kulturalną i edukacyjną wśród młodzieży łemkowskiej

Wyróżnienie trafiło do Bogdana Kroka, animatoar, autora scenariuszy, reżysera i aktora, ale również inicjatora powstania i współzałożyciel oraz prezesa Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej.

Bogdan Krok jest również inicjatorem powstania Galerii Koronki Klockowej przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. Reaktywował także Regionalny Zespół „Koronka" i zainicjował powstanie dziecięcego Zespołu Regionalnego „Koronecka”. Dzięki jego inicjatywie, odrodziło się w Bobowej i regionie gorlickim rękodzieło koronki klockowej.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto