Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szalowska świątynia w finale prestiżowego konkursu promującego dobre praktyki związane z zabytkami

Lech Klimek
Lech Klimek
Szalowska świątynia w finale prestiżowego konkursu promującego dobre praktyki związane z zabytkami
Szalowska świątynia w finale prestiżowego konkursu promującego dobre praktyki związane z zabytkami Mateusz Książkiewicz
Wspaniały, barokowy drewniany kościół w Szalowej znalazł się w elitarnym gronie finalistów konkursu Zabytek Zadbany, który jest ogólnopolskim konkursem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Konkurs stawia sobie za cel upowszechnianie najlepszych przykładów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów.

FLESZ - Zaćmienie Księżyca, meteory i planety: jesienna obserwacja nieba

od 16 lat

Konkurs dodatkowo niesie walor edukacyjny poprzez popularyzację wiedzy dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami architektury w trakcie ich użytkowania oraz prowadzonych remontów i adaptacji.

- Wyróżnienie odebraliśmy w centrum prasowym Foksal w Domu Dziennikarza - opowiada Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - W tej podniosłej chwili nie mogło oczywiście zabraknąć też gospodarza naszej wspaniałej świątyni księdza Mieczysława Górskiego, proboszcza parafii pod wezwaniem Michała Archanioła w Szalowej. W uroczystej gali podsumowującej konkurs wzięli też udział Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w MKiDN i zarazem Generalny Konserwator Zabytków oraz Bartosz Skaldawski dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa - dodaje.

Celem konkursu jest również promowanie właściwego użytkowania zabytkowych obiektów, ochrony „substancji zabytkowej” podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli wraz z otoczeniem, które nierzadko także wpisane jest do rejestru zabytków.

- Polacy są zgodni, że o wartości danego miejsca, miejscowości, wsi, miasta, miasteczka właśnie przesądzają jego zabytki - powiedziała w trakcie uroczystości Magdalena Gawin podsekretarz stanu w MKiDN.

W uzasadnieniu kapituły konkursowej czytamy: za przeprowadzone z najwyższym poszanowaniem unikalnej barokowej kompozycji wnętrza działania, co pozwoliło zachować jednolity i kompletny charakter zabytkowego kościoła parafialnego.

Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 130 zabytków z 15 województw. Jury nagrodziło 21 obiektów w 6 kategoriach. Pierwsza z nich to utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, kolejna to rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu. Oddzielne kategorie to adaptacje zabytków i architektura drewniana oraz ta przemysłowa jak również zabytki budownictwa inżynierskiego. Była też kategoria specjalna, w której oceniano właściwe użytkowanie i stałą opiekę nad zabytkiem.

- Tym bardziej znalezienie się w tak zacnym i wąskim gronie laureatów i wyróżnionych potwierdza jak bardzo wyjątkowy zabytek mamy na terenie naszej gminy - podkreśla z dumą wójt.

Szalowski kościół znalazł się w kategorii architektura i budownictwo drewniane, której laureatem w opinii jury został dworzec kolejowy, obecnie restauracja „Lokomotywa” w Puszczykowie w województwie wielkopolskim. Kościół Świętego Michała Archanioła otrzymał wyróżnienie wspólnie z zakopiańską willą Koliba i domem mieszczańskim w Tykocinie na Podlasiu.

- Serdecznie dziękuję księdzu proboszczowi oraz parafianom za troskę o kościół, jego otoczenie - zaznacza Mariusz Tarsa. - To także wsparcie mieszkańców umożliwia pewne działania. W ostatnim czasie, dzięki dobrej współpracy mogliśmy wykonać między innymi parking - podkreśla gospodarz gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto