Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głosowanie w kolejnej edycji gorlickiego Budżetu Obywatelskiego potrwa do 2 listopada. Jest cztery projekty ogólnomiejskie

Lech Klimek
Lech Klimek
Gorliczanie od środy oddają głosy w Budżecie Obywatelskim. W poprzednich edycjach powstało wiele ciekawych obiektów
Gorliczanie od środy oddają głosy w Budżecie Obywatelskim. W poprzednich edycjach powstało wiele ciekawych obiektów UM Gorlice
Klamka zapadła i od środy trwa już głosowanie w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Gorlic. Mieszkańcy kolejny raz zdecydują, co zmieni się w ich najbliższym otoczeniu.

Do urzędu wpłynęło łącznie 27 wniosków, pięć z nich to projekty ogólnomiejskie, pozostałe dotyczą działań na poszczególnych osiedlach. Zespół do spraw budżetu obywatelskiego przeanalizował je i tylko 22 propozycje zostały zweryfikowane pozytywnie. Z odrzuconych projektów cztery są osiedlowe a jeden ogólnomiejski. Projekty, które swoimi głosami wybiorą gorliczanie, znajdą się w przyszłorocznym budżecie miasta.

Głosowanie trwać będzie do 2 listopada.

- Głosować mogą mieszkańcy posiadający stałe i czasowe zameldowanie na terenie Gorlic, którzy w bieżącym roku ukończyli bądź ukończą 16 lat – mówi Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza Gorlic i szef komisji do spraw budżetu obywatelskiego. - Głosujemy wybierając jeden projekt z listy zadań o charakterze ogólnomiejskim, oraz jeden projekt z listy zadań osiedlowych. Można głosować na projekty z dowolnego osiedla. Nie ma obowiązku głosowania na propozycje z osiedla, w którym się mieszka – dodaje.

Na stronie budzetobywatelski.gorlice.pl została uruchomiona aplikacja, dzięki której gorliczanie mogą w łatwy i wygodny sposób oddać swój głos, nie wychodząc z domu. Można też oczywiście oddać swój głos w sposób jak najbardziej tradycyjny, używając do tego papierowego formularza i pióra lub długopisu. Ta forma dostępna jest w Pawilonie Historii Miasta Gorlice od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.

- Należy pamięć, że jeśli zagłosuje się, używając formy elektronicznej, to nie będziesz już można zagłosować w sposób tradycyjny, wypełniając kartę do głosowania w Pawilonie Historii Miasta i odwrotnie - przypomina zastępca burmistrza. - Równie ważne wydaje się przypomnienie, że tylko raz można głosować na zadanie osiedlowe i tylko raz na ogólnomiejskie – podkreśla.

Największe emocje, podobnie jak w poprzednich edycjach budżetu, towarzysza zadaniom ogólnomiejskim. W tym roku pod głosowanie poddany został projekt, który w ubiegłorocznej turze budżetu znalazł się na drugim miejscu z poparciem 740 głosujących. Ten projekt to przebudowa chodnika i miejsc postojowych w obrębie cmentarza komunalnego w Gorlicach.

- W tamtym roku nie miałam dylematów i oddałam swój głos właśnie na ten projekt – mówi Agnieszka Janik. - Chyba każdy gorliczanin choć raz w roku jest na cmentarzu i pewnie wszyscy mają podobne odczucia co ja, że ulica Cmentarna w takiej formie jak teraz, zdecydowanie utraciła funkcjonalność. Tam najzwyczajniej w świecie musi być więcej miejsc parkingowych, a chodnik od strony cmentarza komunalnego, jest w tej chwili po prostu niebezpieczny – dodaje.

W tej kategorii pod głosowanie poddane są jeszcze pomysły na remont ulicy Konopnickiej od bloku numer 17 do 25 i inny na organizację w przyszłym roku kilku potańcówek w czasie wiosennych i letnich weekendów.

Przy pierwszym z tych projektów pomysłodawcy zaznaczają, że to będzie kontynuacja zadań z poprzednich lat. Potańcówki zaś mają mieć charakter integracyjny, a ich proponowana lokalizacja to Rynek albo park miejski.

Ostatnie ogólnomiejskie zadanie to projekt stworzenia „Strefy rodzica” na stadionie miejskim. W opinii wnioskodawców ma on wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodziców, którzy przyprowadzają i przywożą dzieci na zajęcia. W specjalnej strefie, usytuowanej na wewnętrznym dziedzińcu stadionu miałyby się znaleźć wygodne miejsca do siedzenia, leżaki i stoliki, na których można będzie rozłożyć sprzęt komputerowy czy materiały. Brzmi to pięknie, jednak to chyba właściciele szkółek piłkarskich działających w Gorlicach powinni zadbać o zapewnienie tym, od których pobierają niemałe opłaty godnych warunków na czas, gdy oczekują na swoje dzieci.

Z czterech zadań, na które będą głosować gorliczanie, trzy są zaprogramowane na budżet 300 tysięcy złotych. Najtaniej wyjdzie natomiast organizacja potańcówek, tu planowane wydatki to jedynie 100 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto