Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gładyszów. Przyszła cerkiew nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Choć budowa zaczęła się latem, widać już trzon konstrukcji

Halina Gajda
Halina Gajda
Świątynia zostanie wzniesiona w miejscu starej szkoły.  Zanim zaczęły się prace w terenie, jej makietę-miniaturę stworzył Michał Warchił, folklorysta łemkowski, modelarz, twórca największego w Polsce zbioru modeli cerkwi łemkowskich.
Świątynia zostanie wzniesiona w miejscu starej szkoły. Zanim zaczęły się prace w terenie, jej makietę-miniaturę stworzył Michał Warchił, folklorysta łemkowski, modelarz, twórca największego w Polsce zbioru modeli cerkwi łemkowskich. Dzieło budowy cerkwi prawosławnej w Gładyszowie
Coraz wyraźniejszych kształtów nabiera cerkiew prawosławna, której budowa trwa w Gładyszowie. Jej pierwowzorem jest nieistniejąca już świątynia z Nieznajowej.

Przyszła świątynia to już nie zarys, jak było to jeszcze kilka tygodni temu, a konkret – widać ściany główne i działowe, okna, przyszłe główne wejście, ale również to boczne. Sam proces budowy ma dosyć specyficzny przebieg – wszystko jest najpierw „składane” przez wykonawcę w potężnej hali produkcyjnej w Jaśle, później zaś przewożone na plac budowy w Gładyszowie i na powrót, już we właściwym miejscu montowane.

- Ekipa zabezpiecza teraz drewniane ściany – relacjonuje prace ks. Roman Dubec,  sekretarz kancelarii diecezjalnej.

Chodzi nie tylko o szkodniki, które mogłyby zagrozić drewnu, ale też o przygotowanie budowy do jesiennych słot czy zimowych mrozów. Zważywszy, że budowa rozpoczęła się tak naprawdę latem, udało się zrobić naprawdę dużo. Jak podkreśla ks. Dubec – to plan minimum na ten rok.

- Jeśli tylko pogoda pozwoli i prace w jasielskiej hali pójdą sprawnie, są szanse, że uda się nam zwieńczyć kopułą część ołtarzową jeszcze w tym roku – czytamy z kolei w relacjach w mediach społecznościowych.

Ekipa budowlańców nie będzie próżnowała, nawet gdy spadnie głęboki śnieg – plan przewiduje bowiem, że zima, a więc przerwa w pracach w terenie, będzie poświęcona na przygotowanie więźby dachowej.

Parafia prawosławna w Gładyszowie jest niewielka – liczy około 80 wiernych. Starania o budowę nowej świątyni trwały kilka lat. Wiadomo, że będzie nawiązywała do świątyni, która stała niegdyś w Nieznajowej. Poświęcona św. Janowi Chrzcicielowi będzie pomnikiem przypadającej w tym roku 75. rocznicy tragicznej akcji Wisła i wszystkich ofiar obozu w Jaworznie.
Budowa to nie wszystko, trzeba już teraz bowiem myśleć o wyposażeniu świątyni. Stąd apel całej społeczności o finansowe wsparcie przedsięwzięcia. Szalejące ceny materiałów budowlanych dają się im mocno we znaki.

Każdego, kto zechciałby wspomóc parafię w Gładyszowie, prosimy o wpłaty na konto bankowe: Bank Spółdzielczy w Grybowie oddział w Uściu Gorlickim: 20 8797 1039 0030 0399 2337 0002.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto