Foodsi znów udowodniło, że można gotować i nie marnować. Za nami niezwykłe warsztaty less waste „Kuchnia na grzybach”

Materiał informacyjny Foodsi
W Warszawie odbyły się kolejne warsztaty kulinarne less waste organizowane przez Foodsi. Tematem najnowszej odsłony smacznego cyklu były grzyby. Uczestnicy wykorzystywali je do wielu ciekawych, pysznych i aromatycznych potraw. Na patelniach i w garnkach królowały m.in. boczniaki, kurki i borowiki. W trakcie przyrządzania dań, kucharze mogli poszerzyć wiedzę na temat popularnych jesiennych surowców oraz dowiedzieć się, jakie mogą mieć zastosowanie poza sektorem gastronomicznym.

W czwartek 19 października w studiu kulinarnym zlokalizowanym na warszawskiej Ochocie odbyły się warsztaty kulinarne less waste organizowane przez Foodsi, których partnerem była firma Glovo. Tym razem, motywem przewodnim wydarzenia były grzyby. Uczestnicy przygotowali z nich masę niezwykle ciekawych i smacznych potraw, a przy okazji poszerzyli wiedzę na temat słynnych jesiennych surowców.

Oprócz influencerów i przedstawicieli Foodsi, w aromatycznym spotkaniu udział wzięli szef kuchni Piotr Ciemny oraz ekoedukatorka Paulina Górska.

"Kuchnia na grzybach"

Warsztaty pod hasłem "Kuchnia na grzybach" sprawiły sporo radości uczestnikom. Nic dziwnego - mieli bowiem możliwość przygotowania niecodziennych dań pod okiem specjalistów, a także poznania ciekawostek na temat głównych bohaterów ich posiłków.

Wśród potraw, które zostały przyrządzone podczas wydarzenia, należy wymienić m.in. grzybową wersję zupy Minestrone, risotto z suszoną kanią, tosty z boczniakami z sosem barbecue, kotlety z soplówki jeżowatej oraz sałatka na ciepło z dodatkiem suszonych borowików.

Głównym tematem dzisiejszego gotowania są grzyby, przede wszystkim te nadrzewne - jak np. boczniaki czy grzyby shimeji. Uczymy się, jak używać ich w kuchni i zachęcamy, by włączyć je do naszej codziennej diety. Powiem prywatnie, że nie wyobrażam sobie kuchni bez grzybów. To produkty, które można przygotować na wiele rozmaitych sposobów. Są uniwersalne, a dania, które z nich powstają - jak na przykład steki czy pasztet, są po prostu pyszne - mówi szef kuchni Piotr Ciemny.

W garnkach oraz na patelniach kucharzy, oprócz wspomnianych grzybów, znalazły się także znane i uwielbiane przez miłośników gotowania kurki.

Kurki mają to do siebie, że ich oczyszczenie jest bardzo trudne. Wspólnie z Kasią wpadliśmy na rewolucyjny pomysł, aby pomieszać je z ciepłą wodą, mąką i solą. W ten sposób udało nam się je oczyścić. Dzisiaj posłużą nam jako składnik pysznych tortilli. Wszystko przygotowywane jest oczywiście w oparciu o metodę less waste. Jestem jej wielkim fanem, dlatego na co dzień staram się kupować produkty wyłącznie na bazarkach, gdzie udaję się z własną siatką. Nie kupuję też produktów w plastikowych opakowaniach - podkreśla uczestnik warsztatów Damian.

Wpływ grzybów na środowisko

W trakcie warsztatów, kucharze mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat zastosowania grzybów w życiu codziennym. Co interesujące, jesienne surowce mogą posłużyć nie tylko jako składniki pysznych dań. O edukację na ich temat zadbała Paulina Górska.

Dziś obalamy mit, że grzyby nie są wartościowe. Mają one bardzo dużo wartości odżywczych, są znakomitym źródłem białka. Warto podkreślić, że grzyby wykorzystywane są nie tylko w kuchni, ale w celu radzenia sobie z największymi wyzwaniami ludzkości. To zdecydowana przyszłość świata i cieszy fakt, że ludzie są tego coraz bardziej świadomi. Grzyby pomagają nam m.in. walczyć z plastikiem, są także wykorzystywane przez projektantów mody d
o produkcji ubrań. Co ciekawe, na świecie wykorzystywane są także jako alternatywne metody pochówku - mówi ekoedukatorka Paulina Górska.

O tym, że korzystanie z grzybów niesie za sobą same plusy, mówiła także Ewa Pawella. Przedstawicielka Foodsi zaznaczyła, jak ważne w dzisiejszych czasach jest gotowanie zgodnie z ideą less waste.

Dzisiejsze warsztaty są poświęcone tematyce less waste. Uczymy się gotować z produktów, które są łatwo dostępne, bezpieczne, zdrowe i można je znaleźć w lesie. Grzyby są smaczne, wartościowe i bez wątpienia stanowią przyszłość w przestrzeni kulinarnej, jak i wielu innych aspektach. Wydarzenie odbywa się po Światowym Dniu Niemarnowania Żywności, to więc taki moment, w którym możemy skupić się na tym, co jest naprawdę ważne, aby wszystkim żyło się lepiej. Jeżeli nie będziemy dbać o środowisko, włącznie poprzez marnowanie żywności, to jako społeczeństwo możemy stanąć przed bardzo ważnym problemem - zaznaczyła Ewa Pawella.

Czym jest Foodsi?

Foodsi to polska aplikacja mobilna, która łączy klientów z restauracjami, sklepami ogólnospożywczymi, piekarniami i kawiarniami, posiadającymi nadwyżki żywności, umożliwiając klientom ich zakup po obniżonej cenie (nawet do -70%). Usługa została uruchomiona w 2019 roku w Warszawie i rozszerzyła swoją działalność na inne duże miasta w Polsce.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Foodsi znów udowodniło, że można gotować i nie marnować. Za nami niezwykłe warsztaty less waste „Kuchnia na grzybach” - Nasze Miasto

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto