Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2024. W Gorlickiem wyznaczone zostały trzy trasy. Warto poznać szczegóły każdej z nich

Halina Gajda
Halina Gajda
EDK to nie pielgrzymka, tylko indywidualna forma modlitwy
EDK to nie pielgrzymka, tylko indywidualna forma modlitwy archiwum Polska Press
22 marca sprzed kościoła pw. św. Andrzeja Boboli wyruszy tegoroczna gorlicka Ekstremalna Droga Krzyżowa. W powiecie wyznaczone zostały trzy trasy. Uczestnicy będą szli w milczeniu i ciemnościach. Czasem po kostki w błocie, w wielu miejscach - może jeszcze w śniegu. Kilkadziesiąt kilometrów. Każdy ze swoim prywatnym krzyżem. Małym, większym. Zawsze ważnym. Dwie EDK wychodzą z Gorlic, jedna z Biecza. Ta ostatnia wyjątkowo 15 marca.

Przed wyruszeniem w trasę, nikt nie będzie pytał, czy chodzimy do kościoła, czy codziennie się modlimy, w co wierzymy. Można w nic nie wierzyć, a iść, by przekonać się o swojej sile albo o swoich słabościach.

- Ważne jest to, co się niesie w sercu i głowie. I można z tym przejść tyle, co za granicę miasta, a potem wrócić do domu. EKD nie jest przygodą ani sportem, tylko drogą do wnętrza siebie - opowiada Damian, uczestnik EDK. - Nie chodzi o pokonanie trasy, a pokonanie czternastu stacji Drogi Krzyżowej. Wtedy przychodzi czas na refleksję, naprawdę głębokie rozważania, przemiany. I to jest najważniejsze - podkreśla.

Uczestnictwo w EDK jest darmowe. W dniu EDK nie będzie dostępnych pakietów uczestnika. Zainteresowani mogą zakupić pakiet bezpośrednio przez stronę edk.org.pl (z odpowiednim wyprzedzeniem). Taki pakiet trafi bezpośrednio na wskazany w zamówieniu adres. Zachęcamy do korzystania z aplikacji EDK, gdzie również będą wszystkie rozważania i niezbędne informacje o trasach.

Trasa ks. Władysława Gurgacza

Przebieg trasy: Gorlice - Ropica Polska - Siary - Owczary - Sękowa - Gorlice Góra Cmentarna - Gorlicka Golgota
Długość trasy: 37 km, suma podejść: 941 metrów

Informacje o trasie
Trasa przebiega w większości drogami utwardzonymi. Dużym ułatwieniem w pokonaniu trasy będą kije do Nordic walking. Trasa nie jest bardzo wymagająca. Rekomendowana dla wszystkich zdrowych i sprawnych osób. Trasa jest pętlą. Będzie wiodła z kościoła pw. św. Andrzeja Boboli przez Siary, Owczary i Sękową, a zakończy się na Gorlickiej Golgocie. Punkt startowy i końcowy znajdują się w niedużej odległości. Obowiązkowo należy mieć ze sobą odblaski (najlepiej kamizelkę) oraz latarkę. Naładowany telefon, zapas baterii do latarki oraz powerbank dla telefonu.

Trasa św. Wojciecha

Przebieg trasy: Gorlice - Zagórzany - Kwiatonowice - Turza - Staszkówka - Łużna - Gorlicka Golgota
Długość: 43 km, suma podejść: 856 metrów

Informacje o trasie
Trasa przebiega w większości drogami utwardzonymi. Biegnie przez północną część powiatu gorlickiego. Jest pętlą której ostatnia stacja jest zlokalizowana na Gorlickiej Golgocie. Trasa bardziej wymagająca od trasy ks. Gurgacza, rekomendowana wytrawniejszym piechurom. Pomocne w pokonaniu trasy mogą być kije nordic walking.

Trasa jest pętlą, miejsce rozpoczęcia jest blisko miejsca zakończenia. Samochód można zostawić na parkingu przy kościele i po zakończeniu zejść kilkaset metrów z Gorlickiej Golgoty do kościoła. Na trasie należy mieć ze sobą obowiązkowo odblaski (najlepiej kamizelkę) latarkę, zapas baterii, naładowany telefon oraz powerbank. Dobrze jest mieć ze sobą coś ciepłego do picia oraz przekąski wysokoenergetyczne. Po drogach nie poruszamy się w dużych grupach, rekomendujemy przejście EDK indywidualnie lub w małych grupkach.

Trasa św. Jadwiga Królowa
Przebieg trasy: Biecz- Korczyna- Libusza- Kobylanka- Dominikowice- Sękowa- Siary- Ropica Polska- Gorlice- Zagórzany- Klęczany- Strzeszyn- Biecz
Długość trasy - 44 km, suma podejść - 729 m

Bieckie EDK rozpoczniemy 15 marca 2024 r. mszą św. o godz. 18:00 w Kościele Bożego Ciała w Bieczu. Trasa liczy 44 km. W większości prowadzi ona wąskimi, nieoświetlonymi drogami asfaltowymi i gruntowymi, na odcinku po między VI a VII stacją część trasy prowadzi przez niewielki las, tu należy zachować czujność by nie pobłądzić (może być miejscami błoto). Na odcinku pomiędzy XIII a XIV stacją będziemy przechodzić przez stary nieczynny most kolejowy w Libuszy, tu też należy zachować szczególną ostrożność. Ważne, aby pamiętać o zabraniu latarek i wyposażyć się w odblaski.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto