MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Technicznych i Famur stworzą kolejną klasę patronacką. Absolwenci będą mieli pierwszeństwo w zatrudnieniu

Halina Gajda
Halina Gajda
ZST zachęca: przemysł wytwórczy przeszedł ogromną zmianę, od kiedy wprowadzono technologię komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi, a niemal wszystkie firmy tego typu poddały się tej rewolucji wprowadzając obrabiarki sterowane numerycznie. Czynnik ludzki jest jednak mimo wszystko wciąż istotny - operator CNC obsługuje skomplikowane urządzenia i zespoły urządzeń, monitoruje na bieżąco ich pracę, oraz przeprowadza czynności diagnostyczne i serwisowe.
ZST zachęca: przemysł wytwórczy przeszedł ogromną zmianę, od kiedy wprowadzono technologię komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi, a niemal wszystkie firmy tego typu poddały się tej rewolucji wprowadzając obrabiarki sterowane numerycznie. Czynnik ludzki jest jednak mimo wszystko wciąż istotny - operator CNC obsługuje skomplikowane urządzenia i zespoły urządzeń, monitoruje na bieżąco ich pracę, oraz przeprowadza czynności diagnostyczne i serwisowe. Archiwum ZST Gorlice
Zespół Szkół Technicznych w Gorlicach kolejny raz powoła klasę patronacką Grenavia Famur Glinik. Zostanie uruchomiona od nowego roku szkolnego, a uczniowie, którzy się do niej dostaną, mogą liczyć między innymi na stypendia, a później – na zatrudnienie. Taka klasa ma wiele plusów.

Współpraca Zespołu Szkół Technicznych z Famurem rozpoczęła się w 2019 roku. Firma sukcesywnie daje możliwość nauki „na żywym organizmie”, jakim jest zakład produkujący skomplikowane przecież urządzenia. Przypomnijmy tutaj, że Famur specjalizuje się w budowie maszyn dla sektora wydobywczego, a od niedawna, również dla tego związanego z zieloną energią, m.in. energetyką wiatrową.

Nauka w takiej klasie ma wiele plusów. Przede wszystkim taki, że uczniowie poznają prawdziwe środowisko pracy.

- Nie jest to wyłącznie szkolny warsztat czy pracownia lekcyjna, ale również w pełni działający zakład przemysłowy, w którym uczniowie mają szansę  uczyć się fachu na maszynach, które na co dzień są w tymże zakładzie wykorzystywane – podkreśla Renata Stępień, dyrektor ZST. - To procentuje później, po skończeniu szkoły, bo gdy starają się o zatrudnienie, mają przewagę i pierwszeństwo nad innymi kandydatami. Nas jako szkoły nie stać na kupno robotów spawalniczych czy obrabiarek sterowanych numerycznie, a tam będzie je można poznać w praktyce – dodaje.

W nowym roku szkolnym klasa patronacka będzie kształciła się w specjalności operatora obrabiarek skrawających, a w programie jest między innymi nauka obsługi frezarki, tokarki, szlifierki, doboru i ustawień parametrów skrawania, posługiwania się rysunkiem technicznym. Uczniowie mogą liczyć również na stypendia.
- Wynoszą one od 200 do 400 złotych – informuje Renata Stępień. - Warunkiem ich otrzymania jest wysoka frekwencja na zajęciach praktycznych, ale też szkolnych – dodaje.
Uczniowie dostaną też swoisty pakiet startowy, a mianowicie plecaki z drobnym uczniowskim wyposażeniem, a na koniec roku mogą liczyć na nagrody.

Od początku współpracy zatrudnienie w Famurze znalazło kilkunastu absolwentów ZST, którzy do takich klas chodzili.
- Z naszych informacji wynika, że są zadowoleni – podsumowuje dyrektorka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto