Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysowa-Zdrój. Mickiewicz, Stasiuk, Nahacz w jednym, czyli listopadowy spektakl Dziady Beskidzkie w Wysowej-Zdroju.

Halina Gajda, Lech Klimek
Grupa Teatralna Plemię z Uścia Gorlickiego przygotowała kolejne przedstawienie. Tym razem widzowie obejrzeli ”Dziady beskidzkie”.
Grupa Teatralna Plemię z Uścia Gorlickiego przygotowała kolejne przedstawienie. Tym razem widzowie obejrzeli ”Dziady beskidzkie”. fot. Halina Gajda, lech Klimek/Polska Press
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie? Co to będzie? Taka myśl kołatała zapewne w głowach wielu widzów, którzy dotarli do ośrodka Zacisze w Wysowej-Zdroju na premierę "Dziadów Beskidzkich", długo zapowiadanego spektaklu Moniki Babuli i Mariusza Laskowskiego. Pewnie nie zdziwili się ani też nie zawiedli, bo znaleźli w nim szczyptę z narodowego wieszcza, ale też sporą garść współczesności – klimatów z Andrzeja Stasiuka, Mirosława Nahacza i Tadeusza Nowaka. Na zaimprowizowanej scenie zagościły więc „Kroniki Beskidzkie”, „Bombel” oraz „Półbaśnie”.

Plemię to stosunkowo młoda grupa teatralna. Powstała w Uściu Gorlickim, a do życia powołała go Monika Babula, albo jak kto woli „wyjąca w Beskidzie”. Warszawska aktorka przyjechała w Gorlickie, bo… przywołały ją prababki. Po spektaklach „Kochanowski, Kochanowski odpędź wszystkie nasze troski” i „Beskid bez kitu” przyszła pora na listopadowe „Dziady beskidzkie”.

- Spektakl ten jest próbą przywołania historii o zmarłych postaciach związanych z regionem Beskidu Niskiego i jest jednocześnie wielką afirmacją życia – czytaliśmy w zapowiedzi.

Jako duchy pojawili się więc choćby zapomniani żołnierze polegli w pierwszowojennych walkach, budowniczy cerkwi, panien, które za życia rozkochiwały w sobie kawalerów czy wreszcie saren postrzelonych przez myśliwych. Wszystko okraszone było muzyką, ale nie przypadkową. W tym klimacie bowiem „Niech żyje bal”, „Jaskółka uwięziona” czy „Kiedy odwalę kitę” miały szczególny wydźwięk.

Wielopokoleniową grupę teatralna Plemię tworzą: Aniela Adamkiewicz, Justyna Andrasz, Martyna Andrasz, Monika Babula, Katarzyna Cetnarowska, Dawid Drąg, Weronika Gromala, Łukasz Górecki, Monika Haluch, Martyna Kawik, Maksymilian Kurkiewicz, Marlena Moździńska, Karolina Rydarowicz, Wittoria Pesce, Greta Skalka Bogdan Włoczek, Katarzyna Wróbel- Precek, Oliwia Wróbel, Izabella Weiner, Marta Wojnarska, Judyta Wojtaszek, Tomasz Sztaba, Mirosław Zych, Joanna Zając.

Na scenie zobaczyliśmy również:

  • Chór Galicyjski pod dyrygenturą Edyty Sulimskiej.
  • Orkiestra dęta pod dyrygenturą Romana Korbicza.

Twórcy spektaklu:

  • Scenariusz - Monika Babula
  • Muzyka – Mirosław Bogoń
  • Reżyseria - Monika Babula i Mariusz Laskowski
  • Aranżacje, lira korbowa, piano, akordeon - Mirosław Bogoń
  • Instrumenty perkusyjne – Rafał Boni Boniśniak
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto