Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa rewitalizacja Rynku w Bobowej. Z ulic i chodników znika betonowa kostka brukowa. Finał prac przewidywany jest na koniec października

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Pracowite było lato na bobowskim Rynku i równie intensywie zapowiadają się tam pierwsze tygodnie jesieni. Na koniec października bowiem przewidziano finał prac związanych z rewitalizacją centrum miasta. Prace są zaawansowane i teraz już z dnia na dzień widać ich postęp.

Poziom zaawansowania prac przekracza 65 procent. Ścieżki na samej płycie rynku zostały już wykonane, tak samo zresztą, jak całe otoczenie fontanny.

- Trwają prace przy części parkingowej we wszystkich częściach rynku i jeszcze przy ul. Kolegiackiej, gdzie wykonany zostanie odcinek drogi wewnętrznej. Do tego wyremontowany będzie wyjazd, który będzie poszerzony, po to, by usprawnić płynność przejazdu - podaje Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. - Całość zadania to około 3 mln zł, gmina uzyskała 2,8 mln zł dofinansowania. A cały zakres prac to poziom około 5,5 ml złotych razem z budową budynku socjalnego, ale też remontem zabytkowego muru wokół kościoła św. Zofii.

Obecnie roboty koncentrują się na wymianie kostki brukowej na chodnikach, parkingach i drogach na płyty i kostkę granitową. Środki na inwestycje pochodzą z tak zwanego budżetu covidowego. Z budżetu gmina dokłada do tej inwestycji milion złotych.

Do tej pory ze wspomnianych środków został wykonany już mur wokół kościoła św. Zofii, gotyckiej świątyni z końca XV wieku. Święta Zofia to patronka miasta, dlatego też gmina włączyła się w realizację tego zadania. Budowa ogrodzenia tworzy spójną całość z ulicą o imieniu tej samej świętej. Wybudowany i odebrany został też budynek socjalno-sanitarny dla pracowników, którzy pracują przy utrzymaniu porządku w mieście.

- Kolejny ważny element to poszerzenie wyjazdu z Rynku, tak by zmieściły się na nim dwa samochody wyjeżdżające na ul. Grunwaldzką, czy to stronę Grybowa, czy też Ciężkowic. Powinno to pomóc w upłynnieniu ruchu - dodaje burmistrz.

Będzie też przebudowa wejścia do Miejskiego Centrum Kultury, by było ono dostępne i wygodne dla niepełnosprawnych. Dodatkowo same alejki, które znajdują się na płycie rynku też zostaną wymienione - wyłożone nowymi płytami granitowymi.

- Mamy nadzieję, że nasz zielony rynek będzie się jeszcze piękniej i efektowniej prezentował. W II etapie planujemy budowę ogrodu sensorycznego i nowe nasadzenia zieleni miejskiej - zapowiada burmistrz Ligęza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto