Nasza Loteria

Trwa rewitalizacja Rynku w Bobowej. Z ulic i chodników znika betonowa kostka brukowa. Finał prac przewidywany jest na koniec października

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Pracowite było lato na bobowskim Rynku i równie intensywie zapowiadają się tam pierwsze tygodnie jesieni. Na koniec października bowiem przewidziano finał prac związanych z rewitalizacją centrum miasta. Prace są zaawansowane i teraz już z dnia na dzień widać ich postęp.

Poziom zaawansowania prac przekracza 65 procent. Ścieżki na samej płycie rynku zostały już wykonane, tak samo zresztą, jak całe otoczenie fontanny.

- Trwają prace przy części parkingowej we wszystkich częściach rynku i jeszcze przy ul. Kolegiackiej, gdzie wykonany zostanie odcinek drogi wewnętrznej. Do tego wyremontowany będzie wyjazd, który będzie poszerzony, po to, by usprawnić płynność przejazdu - podaje Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. - Całość zadania to około 3 mln zł, gmina uzyskała 2,8 mln zł dofinansowania. A cały zakres prac to poziom około 5,5 ml złotych razem z budową budynku socjalnego, ale też remontem zabytkowego muru wokół kościoła św. Zofii.

Obecnie roboty koncentrują się na wymianie kostki brukowej na chodnikach, parkingach i drogach na płyty i kostkę granitową. Środki na inwestycje pochodzą z tak zwanego budżetu covidowego. Z budżetu gmina dokłada do tej inwestycji milion złotych.

Do tej pory ze wspomnianych środków został wykonany już mur wokół kościoła św. Zofii, gotyckiej świątyni z końca XV wieku. Święta Zofia to patronka miasta, dlatego też gmina włączyła się w realizację tego zadania. Budowa ogrodzenia tworzy spójną całość z ulicą o imieniu tej samej świętej. Wybudowany i odebrany został też budynek socjalno-sanitarny dla pracowników, którzy pracują przy utrzymaniu porządku w mieście.

- Kolejny ważny element to poszerzenie wyjazdu z Rynku, tak by zmieściły się na nim dwa samochody wyjeżdżające na ul. Grunwaldzką, czy to stronę Grybowa, czy też Ciężkowic. Powinno to pomóc w upłynnieniu ruchu - dodaje burmistrz.

Będzie też przebudowa wejścia do Miejskiego Centrum Kultury, by było ono dostępne i wygodne dla niepełnosprawnych. Dodatkowo same alejki, które znajdują się na płycie rynku też zostaną wymienione - wyłożone nowymi płytami granitowymi.

- Mamy nadzieję, że nasz zielony rynek będzie się jeszcze piękniej i efektowniej prezentował. W II etapie planujemy budowę ogrodu sensorycznego i nowe nasadzenia zieleni miejskiej - zapowiada burmistrz Ligęza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto