Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stypendia dla zdolnej młodzieży ofiarą zamieszania w radzie powiatu

Lech Klimek
Lech Klimek
Wojciech Zapłata, szef komisji edukacji Rady Powiatu jest przekonany, że uda się znaleźć sposób na nagrodzenie zdolnych uczniów
Wojciech Zapłata, szef komisji edukacji Rady Powiatu jest przekonany, że uda się znaleźć sposób na nagrodzenie zdolnych uczniów Halina Gajda
Barbara Bartuś, poseł na sejm RP i lokalna liderka Prawa i Sprawiedliwości w wywiadzie udzielonym lokalnej telewizji odniosła się również do przerwania ostatniej sesji Rady Powiatu.

FLESZ - Coraz więcej pracowników w Polsce ma depresję

od 16 lat

Według niej, radni nie chcieli debatować o sprawach powiatu tylko dokonywać personalnych roszad. Na sesji miał być między innymi przedstawiony raport o stanie powiatu za 2019 rok. Ważnym punktem miało być również zapoznanie się z informacją na temat zadań inwestycyjnych, realizowanych z udziałem środków krajowych i zewnętrznych. Komisja rewizyjna Rady Powiatu Gorlickiego miała przekazać swoje stanowisko oraz wniosek o udzielenie absolutorium zarządowi powiatu za 2019 rok. Nic z tych spraw nie zostało oczywiście poruszone, bo Mirosław Waląg, przewodniczący Rady Powiatu zrealizował w czasie sesji tylko pierwszy jej punkt, czyli otwarcie posiedzenia. Następnie w obliczu zaproponowanych zmian w porządku obrad dotyczących zmian na stanowisku przewodniczącego rady i odwołania jednego z członków zarządu, jego klubowego kolegi (PiS), Tomasza Płatka, zarządził przerwę w obradach, nie podając terminu ich wznowienia.

Takie działanie spotkało się z pełną aprobatą członków klubu PiS, którzy w specjalnym oświadczeniu poparli przewodniczącego. Bezprawne działanie zarzucili mu natomiast nieznani z imienia i nazwiska radni, podpisujący się jako „grupa radnych”. Teraz czekamy na opinie służb prawnych wojewody w nadziei, że w tej kadencji odbędzie się jeszcze jakaś sesja rady powiatu gorlickiego.

Okazuje się również, że przerwanie sesji będzie miało bardzo wymierny skutek dla grupy bardzo uzdolnionych młodych ludzi. Jednym z jej punktów była zmiana uchwały rady w sprawie warunków przyznawania stypendiów dla najzdolniejszych uczniów szkół, zarządzanych przez powiat.
- Minister edukacji wprowadził sporo czasowych rozwiązań na czas ograniczeń związanych z pandemią – mówi Tadeusz Mikrut, dyrektor wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji, starostwa powiatowego w Gorlicach.
- Jedna z nich mówi, że uczniowie, zakwalifikowani do zawodów trzeciego stopnia olimpiad i turniejów, przeprowadzonych w roku szkolnym 2019/2020 otrzymują tytuł finalisty. W olimpiadach i turniejach nie wyłania się laureatów - podkreśla.
Minister Edukacji Narodowej wydał także delegację organowi stanowiącemu jednostkę samorządu terytorialnego (w tym przypadku jest to oczywiście starostwo powiatowe), który ma program wspierania uzdolnionych dzieci młodzieży, dotyczącą dostosowania szczegółowych warunków udzielania tej pomocy, w terminie do 31 maja. Chodzi tu o takie dostosowanie regulaminów tych programów, by możliwe było przyznanie tym młodym wspaniałym i zdolnym ludziom nagrody finansowej w formie stypendium.
- My mamy taki program - stwierdza dyrektor. - Są w nim zawarte szczegółowe uregulowania dotyczące przyznawania stypendium za wyniki w nauce. Najniższy poziom to kwoty od 500 do tysiąca złotych. W obowiązującym regulaminie jest zapis, że przyznawane są za zajęcie trzeciego miejsca na szczeblu krajowym olimpiady czy też konkursu przedmiotowego – podkreśla.

Wydział zebrał informację od dyrektorów szkół prowadzonych przez powiat gorlicki. W dwóch szkołach średnich naszego powiatu I LO im Kromera w Gorlicach i bieckim ogólniaku są uczniowie, którzy uzyskali tytuł finalisty olimpiad i turniejów drugiego stopnia. To sprawiło, że automatycznie na mocy rozporządzenia ministra stali się finalistami zawodów trzeciego stopnia (centralnych). Z powodu pandemii nie mogą jednak wykazać się swoją wiedzą w starciu z rówieśnikami i niemożliwe jest ich nagrodzenie, bez zmiany regulaminu obowiązującego w naszym powiecie.

- Radni mieli przegłosować zmianę w regulaminie, która umożliwiłaby przyznanie najniższego stypendium w wysokości 500 złotych tym laureatom - zaznacza Tadeusz Mikrut.

O sprawę stypendiów dla zdolnej młodzieży zapytaliśmy radnego Wojciecha Zapłatę, przewodniczącego komisji edukacji, kultury i sportu.
- Niestety, żeby zrealizować pozytywnie przecież zaopiniowany przez moją komisję projekt zmian, konieczna jest sesja rady – mówi. - Teraz może się to i tak okazać musztardą po obiedzie, bo wyznaczony przez ministra termin minął, jednak ja jestem przekonany, że musimy zachować się fair wobec młodzieży i konieczne jest znalezienie takiego rozwiązania, które możliwi ich należyte nagrodzenie – podkreśla.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto