Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spłonął pustostan w Kobylance. Od dawna nie było w nim prądu ani gazu. Strażacy mówią, że to było podpalenie

Halina Gajda
fot. OSP Dominikowice/Facebook
Seria podejrzanych pożarów trwa. W nocy z piątku na sobotę, tym razem, ogień wybuchł w Kobylance. Gdy strażacy dotarli na miejsce, niemal cały budynek stał już w płomieniach. Drewniana, mocno zniszczona już konstrukcja była jak pochodnia. Strażacy nie pozostawiają wątpliwości - to było podpalenie.

Znowu ten sam scenariusz - późna noc, już po godz. 1, gdy do dyżurnego w PSP zadzwoniła postronna osoba z wiadomością, że w Kobylance się pali. Gdy strażacy dotarli na miejsce, budynek mieszkalno-gospodarczy niemal cały stał w ogniu.
- Płonęła część gospodarcza oraz dach nad mieszkalną - opisuje Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach. Okazało się, że w opuszczonym budynku jest kilka ton słomy, która utrudniała prowadzenie akcji.

W budynku od dawna nie było żadnych mediów

Dach nad częścią gospodarczą zawalił się, zresztą cały obiekt nadaje się tylko do rozbiórki. Co ważne, nie było w nim żadnych mediów - ani gazu, ani prądu - więc nie ma mowy o zwarciu instalacji czy jakimkolwiek wybuchu. Wspomniana słoma też była stara, w zasadzie zbutwiała, więc do samozapłonu też dojść nie mogło. Pożar został więc zakwalifikowany jako podpalenie. Podobnie jak wcześniejsze, do których doszło między innymi w Korczynie i Libuszy.
- W akcji, która prowadzona była w Kobylance, wzięło udział prawie 30 strażaków. Walka z ogniem trwała ponad trzy godziny - dodaje rzecznik.
W pożarze nikt nie ucierpiał. Straty zostały oszacowane na około 40 tysięcy złotych. Właściciele, starsze już osoby, mieszkają z dala od swojej nieruchomości. Wiek i stan zdrowia nie pozwolił, by przyjechali. Miejsce pożaru zostało wielokrotnie sprawdzone przez strażaków, ale spaloną konstrukcję trzeba uprzątnąć, tak samo, jak słomę - nadpalona, mokra może być zarzewiem kolejnego pożaru.

Kilkadziesiąt podpaleń rocznie. To przypadek?

W 2016 roku, w powiecie doszło do 60 zdarzeń, które zakwalifikowane zostały jako podpalenia. Rok później było ich 57, w tym już 28. Przytoczone statystki nie obejmują wiosennych pożarów traw - mowa jest tylko o wszelkich zabudowaniach, stogach czy belach zebranego siana czy słomy. Od października 2017 w Korczynie i okolicy ogień wybuchał siedem razy. We wszystkich tych przypadkach strażacy za przyczynę podają podpalenie.
- Płonęły zabudowania gospodarcze, składowisko opon, domy, bele siana czy słomy, a nawet roboczy barakowóz - relacjonuje Dariusz Surmacz, oficer prasowy KP PSP w Gorlicach.

Nie liczymy przy tym pożarów traw - to można złożyć na karb głupiej mody. Za każdym razem strażacy ratowali, co mogli - wyprowadzali inwentarz, wynosili wyposażenie czy zgromadzony sprzęt rolniczy. Bez strat się jednak nie obyło.

W ostatnim korczyńskim przypadku - stodoły - oszacowano je na około 250 tysięcy złotych. Był środek nocy, budynek był jak wielka pochodnia.

- Do tej pory, na szczęście, nikt nie został poszkodowany - mówi Surmacz. - Nigdy jednak nie wiadomo, co i kiedy się stanie i czy pomoc zdąży dotrzeć na czas - dodaje.

W przypadku tego pożaru, z racji skali, a i pewnie wysokości strat, zostanie powołany biegły z zakresu pożarnictwa.
- Oceni, co się stało i na tej podstawie zapadnie decyzja o dalszym postępowaniu - zapowiada Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy komendy policji w Gorlicach.

Studzi też emocje: to, co ze wszech miar wydaje się podpaleniem, po ocenie biegłego stawiane jest w zupełnie innym świetle - uszkodzenia instalacji, zwarcia, przypadkowe zaprószenie ognia.

Samorząd weźmie sprawy w swoje ręce?

Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza, na korczyńskie wydarzenia patrzy z pewnym niepokojem.
- Siano, trawy, zabudowania - wylicza. - Coś się dzieje nie tak, jak powinno - ocenia.

Podpalenie jest przestępstwem i nie jest tutaj istotne, czy spłonął dom, czy pustostan na odludziu. Prawo jest surowe i za każdy taki czyn, grożą konkretne sankcje - nawet do pięciu lat więzienia.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto