Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śnieżne Trasy przez Lasy i stacje narciarskie w gminie Sękowa kończą przygotowania do sezonu. Na biegówki do Krzywej już w ten weekend

Lech Klimek
Lech Klimek
Śnieżne Trasy przez Lasy i stacje narciarskie w gminie Sękowa kończą przygotowania do sezonu
Śnieżne Trasy przez Lasy i stacje narciarskie w gminie Sękowa kończą przygotowania do sezonu archiwum
Gdy tylko zaczyna padać śnieg i robi się chłodno, natychmiast miłośnicy białego szaleństwa zaczynają z utęsknieniem spoglądać w stronę narciarskich stoków. Ostatnie dni to dla nich nadzieja, że powetują sobie na stokach i biegowych trasach zaległości z lat ubiegłych.

By wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, właściciele stoków zjazdowych i tras biegowych już zaczęli przygotowania do narciarskiego sezonu. Najbliżej Gorlic narciarze mają do dyspozycji stok w Sękowej. Tam czeka na wszystkich mająca 300 metrów długości trasa z różnicą poziomów blisko 30 metrów. 

- Oczywiście wykorzystujemy każdą chwilę niskich temperatur do naśnieżania stoku – mówi Wojciech Kretowicz, właściciel stacji Sękowa Ski. - Naturalne opady to zdecydowanie za mało by stworzyć warunki do bezpiecznej jazdy. Produkcja sztucznego śniegu to oczywiście również jego magazynowanie. Obecnie na trasie mamy już grubą na kilkadziesiąt centymetrów warstwę śniegu - dodaje.

Wojciech Kretowicz zapowiada, że ostateczny termin startu jego stacji to okres zbliżających się świąt. Jednak ostatecznie wszystko zależało będzie od aury. Jeśli ustabilizuje się niska temperatura, to możliwy jest wcześniejszy start.
- Tegoroczne karnety będą trochę droższe - zapowiada również. - Ten podstawowy to będzie teraz 20 złotych za 10 przejazdów. Niestety dramatyczny wzrost kosztów nie dał nam szansy na inne rozwiązanie – dodaje.

W Małastowie są już prawie gotowi

Kolejne miejsce, gdzie możemy poszusować to oczywiście Małastów i stok zarządzany przez gorlicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
- Jesteśmy w zasadzie gotowi - mówi Mariusz Duszowicz, dyrektor OSiR. - Rozpoczęliśmy śnieżenie już w niedzielę i w tej chwili jest już sporo śniegu - dodaje.
Tu również z napięciem spoglądają na prognozy pogody, bo to od niej zależy termin startu wyciągu.
Małastów to w sumie cztery trasy, w tym dwie o długości ponad pół kilometra. Do dyspozycji narciarzy jest też wyciąg orczykowy i dwa tory transportowe dla dzieci. Cennik, jaki będzie obowiązywał w tym roku jest dostępny na internetowej stronie OSiR.

Na szczyt Magury można wjechać wyciągiem

Mekką narciarzy w Gorlickiem jest oczywiście Magura Małastowska i jej 1400 metrów trasy połączonej z wyciągiem krzesełkowym. Jest tam również mała dziecięca trasa. Jak podaje stacja Magura Ski Park, trwają prace, które powinny doprowadzić do jak najszybszego uruchomienia wyciąg i tras. Na praktycznie niezmienionym poziomie pozostaną ceny, podrożeją jedynie karnety wieczorne z uwagi na wzrost cen energii.

Powiat gorlicki to nie tylko narciarstwo zjazdowe. Mamy tu ponad sto kilometrów tras do narciarstwa biegowego, to Śnieżne Trasy przez Lasy.

- Wszystko wskazuje na to, że trasy zostaną uruchomione już w ten weekend – zapowiada Michał Diduch, sekretarz gminy Sękowa, na której terenie są one zlokalizowane.

Obecnie trasy są walcowane, a już jutro powinien się na nich pojawić ratrak, którym dokonane zostanie ostateczne przygotowanie i wyrównanie tras. Jak w latach poprzednich na trasach powstaną też ślady do jazdy stylem klasycznym.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto