Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżek rowerowych mamy na terenie powiatu sporo jednak nie tworzą one spójnej sieci bezpiecznych tras

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
Ścieżki i trasy rowerowe przyciągają wielu użytkowników, powinny jednak tworzyć spójną całość
Ścieżki i trasy rowerowe przyciągają wielu użytkowników, powinny jednak tworzyć spójną całość archiwum
Ścieżki rowerowe to bardzo widoczne inwestycje samorządów. Powstają jak grzyby po deszczu, ale niestety mają, przynajmniej na terenie naszego powiatu jedna zasadniczą wadę. Nie stanowią spójnej całości. Problemem jest też zorganizowanie wycieczki z dziećmi w taki sposób, by poruszać się jedynie po bezpiecznych ścieżkach bez konieczności przejazdu drogami publicznymi, na których pobocza nie zawsze.

FLESZ - Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

od 16 lat

Bezpieczne dla dzieci odcinki to oczywiście ścieżka wyznaczona w gorlickim parku miejskim, która może w łatwy i co istotne bezpieczny sposób połączyć się ze ścieżka pieszo rowerowa prowadząca od mostu do parku w stronę Glinika.

Druga opcja dla gorliczan to wyprawa do Szymbarku ścieżką zaczynająca się na Blichu. Ta ścieżka to część projektu, którym było tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

Jeśli uda nam się z rowerami wyskoczyć poza miasto to świetny teren dla miłośników rowerów mamy nad Klimkówka. Wzdłuż jeziora poprowadzono ścieżkę, jest bezpieczna i łatwa.

Trwają ostatnie prace, a po ich zakończeniu dostaniemy świetną trasę rowerową z Sękowej do Wapiennego. Jak zapewniają w gminie, będzie ona dostępna w całości już w czasie tegorocznych wakacji.

Na terenie kilku gminy mamy też fragmenty ścieżek, ale tak naprawdę tylko te wymienione dają szansę na wyprawę z dziećmi.

To oczywiście nie wszystkie opcje, bo na terenie naszego powiatu mamy sporo znakowanych szlaków rowerowych. Prowadzą one drogami publicznymi i czasami przebiegają przez ścieżki jednak większość kilometrów trzeba pokonać w towarzystwie samochodów. Te szlaki są oznaczone charakterystycznymi znakami z kolorem trasy i rysunkiem roweru.

Wielokulturowy Szlak Rowerowy

Kolor szlaku – czerwony

Długość szlaku 65,5 km

Swoją nazwą nawiązuje do tradycji i kultury ludności zamieszkującej niegdyś te tereny łemków, górali karpackich, chasydów, pogórzan.

Szlak prowadzi przez Miasta i Gminy: Uście Gorlickie, Ropę, Miasto Grybów, Gminę Grybów, Łużną, Bobową

Trasa Wielokulturowego Szlaku Rowerowego prowadzi od: Przełęczy Wysowskiej przez Blechnarkę (turystyczne przejście graniczne ze Słowacją), a następnie trasą: Wysowa - Hańczowa – Stawisze – Śnietnica - Brunary – Florynka – Wawrzka – Podchełmie – Grybów – Siołkowa – Stróże – Polna – Szalowa – Wilczyska – Jeżów – Bobowa - Sędziszowa

Szlak łatwy - najtrudniejszy odcinek miedzy Brunarami i Grybowem oraz pod samą przełęczą Wysowską.

Trasa biegnie przez malownicze tereny Beskidu Niskiego, Gór Grybowskich, Pogórza Ciężkowickiego i Rożnowskiego o krajobrazie pogórzy, dolin i pasm górskich.

Podróżując tą trasą to nie tylko możliwość podziwiania górskich krajobrazów ale również możliwość poznania tradycji i kultury zamieszkujących kiedyś te tereny: łemków, górali karpackich, chasydów, pogórzan.

Winny Szlak Rowerowy

Kolor szlaku żółty

Szlak o długości 155 km

Szlak nawiązuje do szlaku handlu winem z Węgier do Gorlic, Biecza i Krakowa.

Szlak prowadzi przez Miasta i Gminy: Sękowa, Uście Gorlickie, Miasto Gorlice, Biecz, Gminę Gorlice, Moszczenicę, Łużną, Bobową, Korzenną, Gródek n. Dunajcem.

Trasa Winnego Szlaku Rowerowego rozpoczyna się w Koniecznej i prowadzi przez Radochnę, Bartne, Ropicę Górną, Owczary, Sękową, Siary, Dominikowie, Korczynę, Biecz, Kwiatonowice, Moszczenicę, Staszkówkę, Podwiatrówki, Łużną, Biesną, Siedliska, Bobową Jankową, Lipniczki, Lipnicę Wielką, Rozdole, Przydonicę, Gródek n. Dunajcem, Bartkową, Rożnów, Radajowice, Roztokę do Tropia, gdzie łączy się z głównym szlakiem Karpackim Szlakiem Rowerowym.

Szlak, prowadzi w większości drogami asfaltowymi, drogi utwardzone występują na odcinkach Konieczna-Bartne, Ropica Górna-Owczary, Dinarowa-Strzeszyn, Lipniczki - Lipnica Wielka - Przydonica, Roztoka-Tropie

Trasa szlaku łatwa, o różnicy wysokości do 1000m, największe trudności znajdują się na odcinkach: Bartne-Krzywa Małastów-Owczarty oraz LipnicaWielka – Rożnów (ostre podjazdy i zjazdy), pomiędzy Binarową i Strzeszynem odcinki kamienistych nieutwardzonych dróg

Trasa biegnie przez malownicze tereny Beskidu Niskiego, Dołów Jasielsko Sanockich, Pogórza Ciężkowickiego i Rożnowskiego o krajobrazie gór średnich i pogórzy.

PTTK oznakował dalsze 65 km odcinków szlaku w kierunku powiatu limanowskiego i nowotarskiego

Królewski Szlak Rowerowy

Kolor szlaku zielony

Długość szlaku 112,5 km

Trasa szlaku prowadzi przez tereny związane z przejazdem i pobytem królów.

Rozpoczyna się w Bieczu prowadzi przez Hortę, Strzeszyn, Wilczak, Klęczany, Gorlice, Ropicę Polską, Bystrą, Bucze, Bieśnik, Szalową, Biedową, Bugaj, Polną, Stróże, Grybów, Ptaszkową, Kamionkę Wielką, Nowy Sącz, Cyganowice, Stary Sącz, Moszczenicę, Przysietnicę, Skrudzinę, Gołkowice Dolne, Obidzę na Przełęcz Przysłop.

Trasa prowadzi przez miasta i gminy: Biecz, Gminę Gorlice, Miasto Gorlice, Łużną, Gminę Grybów, Miasto Grybów, Kamionkę Wielką, Miasto Nowy Sącz, Stary Sącz, Łącko.

Szlak, przebiega w zdecydowanej większości drogami asfaltowymi, na krótkich odcinkach drogami utwardzonymi i duktami leśnymi: Bucze, Sadecki Bartnik-Stróże, Biała Niżna przed ul. Topolową, Cyganowice – Stary Sącz i podjazd na Przełęcz Przysłop.

Trasa szlaku łatwa, o różnicy wysokości 2000 m, najtrudniejsze odcinki to Kamionka Wielka-Jamnica, Łazy Biegonickie-Cyganowice, Moszczenica Wyżna – Skrudzina i Łazy Brzyńskie-Przełęcz Przysłop – ostre podjazdy i zjazdy, pod Przysłopem kamienista nieutwardzona droga.

Trasa biegnie przez malownicze tereny Pogórza Ciężkowickiego, Gór Grybowskich, Pogórza Rożnowskiego, Beskidu Niskiego, Kotliny Sądeckiej i Beskidu Sądeckiego o krajobraz kotlin i dolin górskich oraz pogórzy i gór średnich.

Transgraniczny Szlak Rowerowy

Kolor szlaku niebieski

Szlak o długości. 71,5 km

Trasa Transgranicznego Szlaku Rowerowego prowadzi wzdłuż pasm górskich pograniczem polsko-słowackim, a jego główną zaletą jest to, że na długich odcinkach prowadzi przez wyludnione, pozbawione zabudowań i ludzi tereny, umożliwiając bezpośredni kontakt z przyrodą, nieskażoną cywilizacją, a także bezpośrednie obserwacje natury w tym zwierząt, ptaków i płazów.

Szlak prowadzi przez Miasta i Gminy: Sękową, Uście Gorlickie, Krynicę-Zdrój, Muszynę

Szlak rozpoczyna się Długim, prowadzi przez Krzywą – Gładyszów - Smrekowiec – Kwiatoń - Uście Gorlickie – Czarną – Śnietnicę – Banicę – Izby – Mochnaczkę Niżną – Tylicz – Powroźnik – do Rowerowej Pętli Muszyńskiej i Muszyny gdzie łączy się z głównym Karpackim Szlakiem Rowerowym. Trasa szlaku, przebiega w zdecydowanej części drogami asfaltowymi, na krótkich odcinkach utwardzonymi i żwirowymi.

Szlak łatwy, o różnicy wysokości 500m najtrudniejszy odcinek to Długie, Czarne oraz Izby - Mochnaczka Niżna. Trasa biegnie przez malownicze tereny Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego o krajobrazie dolin i pasm gór średnich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto