Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat gorlicki: wybudują baseny termalne?

Halina Gajda
Basen termalny w Bukowinie Tatrzańskiej to jedno z częściej odwiedzanych miejsc przez turystów
Basen termalny w Bukowinie Tatrzańskiej to jedno z częściej odwiedzanych miejsc przez turystów fot. wojciech matusik
Powiat gorlicki przygotowuje wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "Rozpoznanie możliwości wykorzystania energii geotermalnej", a złożony zostanie w roku przyszłym. O występowaniu wód termalych na terenie powiatu gorlickiego mówi studium opracowane przez Towarzystwo Geosynoptyków "Geos" w Krakowie. Do badań wytypowano ponad dwadzieścia istniejących odwiertów, a do ostatecznej weryfikacji osiem. Wyniki okazały się znacznie lepsze, niż można się było spodziewać.

- Najbardziej predysponowane w zakresie potencjału zasobów wód geotermalnych i możliwości ich wykorzystania są odwierty w rejonie Sękowej, Gorlic i Ropy. Na szczęście rejon Gorlic posiada otwory wiertnicze oraz ich precyzyjne dane techniczne, co jest unikatem w skali całej Polski - mówił dr inż. Jaromir Probulski z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podczas zorganizowanej przez starostwo konferencji, na której zaprezentowno wyniki wspomnianego studium.

Przeczytaj także: Gorlice: pomysł na odkorkowanie miasta

Niestety, jest druga, nieco mniej optymistyczna strona medalu. Aby zbadać wszystkie osiem odwiertów, potrzeba byłoby kilkudziesięciu milionów złotych. To oczywiście nierealne, przede wszystkim ze względów finansowych. Po szczegółowej, na razie czysto teoretycznej, analizie, pod lupę wzięto jeden ze wskazanych odwiertów - Gorlice 12, położony na terenie gminy Sękowa.

- Najprościej mówiąc, na podstawie analizy geofizycznej wyszczególniono w tym odwiercie dwa poziomy wodonośne posiadające takie parametry, które pozwalają przypuszczać, że występują tam zbiorniki wód termalnych.

Pierwszy z poziomów znajduje się na głębokości do trzech tysięcy metrów pod powierzchnią ziemi. Woda może mieć tam temperaturę od 79,5 do 84,4 stopnia Celsjusza. Drugi ze wspomnianych poziomów leży na głębokości od 3067 do 3510 m, z przewidywaną temperaturą 87,7 - 99,3 stopnia Celsjusza - wyjaśnia Jadwiga Adamowska-Gajek, geolog powiatowy.

Zagospodarowanie wód geotermalnych jest opłacalne, pod warunkiem sfinansowania rekonstrukcji otworu w ramach pozyskania bezzwrotnych środków. Z takiej możliwości chce skorzystać nasz starosta, jako organ administracji geologicznej.

- Obliczony przez fachowców przybliżony koszt rekonstrukcji odwiertu Gorlice 12 o głębokości nieco ponad czterech tysięcy metrów wynosi ponad 7,3 mln złotych. Zakres robót związanych z rekonstrukcją otworu obejmuje tylko prace wiertnicze, pozwalające na udostępnienie wytypowanego poziomu wodonośnego - wyjaśnia Mirosław Wędrychowicz. - Wszystko wskazuje na to, że ziemia gorlicka jest naprawdę gorąca. Być może potwierdzą się również właściwości lecznicze wód geotermalnych, wtedy możliwe byłoby dodatkowe ich wykorzystanie do bezpośredniego zasilania basenów w celach balneologicznych i rehabilitacyjnych - dodaje starosta.

Wykorzystanie wód geotermalnych to w Polsce ciągle nowość. Ci, którzy zdecydowali się i zainwestowali, nie żałują. Basen z gorącą wodą i dobrą infrastrukturą to magnes przyciągający turystów. Wystarczy popatrzeć na niewielki Mszczonów, sześciotysięczne miasteczko w województwie mazowieckim. Michał Szymański, dyrektor tamtejszego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w ramach którego wybudowano cały kompleks, ze śmiechem komentuje pytanie o to, jak termy działają na turystów.

- Wie pani, o tym to ja mógłbym godzinami mówić, ale tak w skrócie. Kompleks otworzony został w czerwcu 2008 roku. Fakt, kosztowało to sporo, ale my trafiliśmy na boom budowlany, co nie pozostało bez odzwierciedlenia w cenach. W sumie wydaliśmy na to około 27 mln złotych, z czego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego otrzymaliśmy osiem milionów złotych wsparcia finansowego - wyjaśnia. - Rocznie odwiedza nas około 150 tys. turystów. Wystarczy przemnożyć to przez cenę biletu, że nie wspomnę o dodatkowych korzyściach wynikających z tego, że przyjezdni korzystają nie tylko z basenów - dodaje.

Do pomysłu już teraz uśmiecha się Małgorzata Maluch, wójt. Otwór, o badanie którego zabiega starostwo, znajduje się niemal w centrum gminy. W gorących źródłach upatruje nie tylko sznasę na rozwój turystyki, ale również sposób na lokalne bezrobocie.

- Taką inwestycję należy rozpatrywać nie tylko na miarę gminy czy powiatu, ale znacznie szerzej - przekonuje. - Przecież wszystkie istniejące geotermie świetnie funkcjonują. Poza tym gorące źródła to również szansa na ekologiczne ogrzewanie. Takie źródła można przecież wykorzystać w różny sposób - dodaje.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Szli przez miasto i niszczyli auta

Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto