Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci z KPP w Gorlicach wykorzystują do pracy sprzęt wart ponad sto tysięcy złotych. Ma szerokie spojrzenie i kamerę termowizyjną

Halina Gajda
Halina Gajda
Gorliccy stróże prawa wykorzystują posiadanego drona w codziennej służbie - poszukiwaniu zaginionych osób, zabezpieczaniu dużych imprez jak mecze lub koncerty, ujawnianiu sprawców wykroczeń w ruchu drogowym czy wiosennych kontrolach obszarów trawiastych pod kątem wypalania pozostałości roślinnych.
Gorliccy stróże prawa wykorzystują posiadanego drona w codziennej służbie - poszukiwaniu zaginionych osób, zabezpieczaniu dużych imprez jak mecze lub koncerty, ujawnianiu sprawców wykroczeń w ruchu drogowym czy wiosennych kontrolach obszarów trawiastych pod kątem wypalania pozostałości roślinnych. KPP Gorlice
Jest bezgłośny, potrafi bezszelestnie wznieść się wysoko nad ziemię, nic mu nie umknie, bo zakres jego widzenia to 360 stopni. Kosztował ponad sto tysięcy złotych, rok temu trafił do policji, a kasę na jego zakup wyłożył Związek Gminy Ziemi Gorlickiej. Teraz tropi drogowych piratów, podpalaczy łąk, ale też pomaga szukać zaginionych.

Latająca maszyna, którą od nieco ponad roku posługują się gorliccy policjanci, ma nienormowaną służbę i można mu zlecić wiele zadań. Od zabezpieczania dużych imprez, przez tropienie podpalaczy suchych łąk, po kontrole na drogach w ujawnianiu tych, którzy są nieco na bakier z kodeksem drogowym.

- Dron był wykorzystywany w służbie do realizacji różnorakich zadań. Przede wszystkim wspomagał funkcjonariuszy Policji w akcjach poszukiwań zaginionych osób, gdzie liczy się czas i zaangażowanie wielu osób oraz najlepszego sprzętu – czytamy w policyjnym komunikacie.

Dużym plusem to to, że ów dron jest wyposażony jest w kamerę termowizyjną, która umożliwia poszukiwania osób także w warunkach nocnych. Urządzenie już wielokrotnie wykorzystywane było również do kontroli newralgicznych miejsc na terenie całego powiatu gorlickiego, w których dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych i tam, gdzie kierowcy często łamią zasady i przepisy ruchu drogowego.

- Są to działania głównie prewencyjne, często kończące się zastosowaniem przez funkcjonariuszy pouczeń wobec kierujących, ale w sytuacji poważnego naruszenia przepisów, nagranie z drona może być podstawą do ukarania kierującego mandatem karnym lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu – chwali się KPP w Gorlicach.

Walka z podpalaczami

Zaczął się okres, gdy będzie wyjątkowo duże pole, by pokazać skuteczność działania. Zarówno samego droga, jak i operatorów. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że Gorlickie wiedzie prym w kraju, jeśli chodzi o liczbę incydentów związanych z wypalaniem suchych traw.

Palił się brzeg Ropy na Blichu w Gorlicach. Płomienie miały ...

Najczęstszym polem działania jest od lat gmina Lipinki, tuż za nią Biecz oraz gmina wiejska Gorlice. Płonie po kilka, czasem kilkadziesiąt arów. W mieście z kolei podpalacze upodobali sobie wał Ropy – trawy i krzaki płoną tam kilkakrotnie każdej wiosny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto