Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pijacki rajd po drogach Gorlickiego. Mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu we krwi. Stracił swoje audi

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
archiwum
Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał kierowca audi, który przemierzał drogi Gorlickiego. Za nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Ale nie tylko. Jest też pierwszym w naszym regionie, który w obliczu nowych przepisów straci samochód za jazdę po pijanemu. Auto zostało zabezpieczone na parkingu strzeżonym. Policja apeluje o rozsądek!

Był wieczór. Około godz. 18, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę audi. Z ust mężczyzny była wyczuwalna silna woń alkoholu. Badanie potwierdziło przypuszczenia mundurowych.

Do zatrzymania pijanego kierowcy doszło wczesnym wieczorem 14 marca w środę w Ropie, czyli dokładnie w dniu, kiedy weszły w życie przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu między innymi za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

- 62-letni mieszkaniec gminy Gorlice, kierujący samochodem marki audi znajdował się w stanie nietrzeźwości. Pierwsze badanie wykazało ponad 2,1 promila alkoholu w organizmie – informuje asp. sztab. Gustaw Janas.

Mężczyzna to recydywista. Już podczas kontroli okazało się bowiem, że 62-latek w styczniu tego roku miał zatrzymane prawo jazdy właśnie w związku z prowadzaniem pojazdu pod wpływem alkoholu.

- W związku z wejściem nowych przepisów pojazd własności kierującego na podstawie artykułu 295 paragraf 1a KPK został zabezpieczony przez policję na parkingu strzeżonym - dodaje Gustaw Janas.

Przypominamy, że 14 marca br. weszły w życie przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu za między innymi kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Konfiskacie będzie podlegał pojazd stanowiący własność kierującego w przypadku popełnienia następujących przestępstw w ruchu lądowym:

  1. Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a § 1 k.k.), w przypadku gdy zawartość alkoholu będzie wynosić co najmniej 1,5 promila we krwi (0,75 mg/l).
  2. Sprowadzenia katastrofy (art. 173§1 lub 2 k.k.), sprowadzenia katastrofy z następstwem w postaci śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób (art. 173§ 3 lub 4 k.k.), sprowadzenia bezpośrednio niebezpieczeństwa katastrofy (art. 174 k.k.) lub wypadku komunikacyjnego (art. 177 § 1 k.k.), albo wypadku komunikacyjnego z następstwem w postaci śmierci osoby lub ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu (art. 177 § 2 k.k.):
  • znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

  • w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku gdy kierujący jest trzeźwy

  • w przypadku gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.

  • W przypadku popełnienia tzw. recydywy drogowej polegającej na ponownym popełnieniu przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz pozostałych wyżej wymienionych przestępstw, bez względu na ilość posiadanego alkoholu we krwi.

W przypadku gdy sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest jedynym właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje.

Źródło: malopolska.policja.gov.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto