Pierwszy milion na ratowanie starej szkoły w Binarowej już jest. O kolejne powalczy teraz biecki ratusz

Lech Klimek
Lech Klimek
Pierwszy milion na ratowanie starej szkoły w Binarowej już jest. O kolejne powalczy teraz  biecki ratusz
Pierwszy milion na ratowanie starej szkoły w Binarowej już jest. O kolejne powalczy teraz biecki ratusz
Mieszkańcy Binarowej mogą być naprawdę dumni, bo to dzięki ich postawie i zaangażowaniu uratowany zostanie jeden z najcenniejszych obiektów w ich wsi. Chodzi oczywiście o pochodzący z początków dwudziestego wieku budynek szkoły ludowej, który niebawem dostanie drugie życie.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Głosy oddane w konkursie Nasz Zabytek, który organizuje Fundacja Most the Most, a potem wiele ciekawych pomysłów na zagospodarowanie szkoły, zaowocowały okrągłą kwotą, jaką fundacja przekazała gminie. Do kasy wpłynie milion złotych.

Fundacja po gruntownej analizie wszystkich pomysłów uznała, że z uwagi na fakt, iż dawna szkolna siedziba znajduje się w sąsiedztwie drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła (zabytek UNESCO), w swoim drugim życiu będzie pełniła funkcję Multimedialnego Centrum Zwiedzania Świata.

- Dla naszej fundacji jest to niezwykły moment, ponieważ spotykamy się, by sfinalizować pierwszy, najważniejszy krok naszej współpracy – mówi Brygida Ślabska, prezes zarządu Fundacji Most the Most. - To nasz najważniejszy konkurs i właśnie w pierwszej jego edycji w Małopolsce wygrała Binarowa. Podpisujemy umowę po to, by zabytek, który wygrał, poddać rewaloryzacji, ale też, by nadać mu funkcje społeczne, które wskazali mieszkańcy Binarowej – dodała.

Milion złotych trafił symbolicznie w ręce gminy zarządzającej szkołą. Umowa skonstruowana jest w ten sposób, że początkowo gmina dostanie 20 procent wartości grantu, a resztę po zakończeniu inwestycji. Mało tego, projekt musi być realizowany przez co najmniej siedem lat.

- W tym konkretnym przypadku wiadomo, że milion nie wystarczy na wszystkie prace i gmina będzie musiała zainwestować własne środki lub pozyskane z innych źródeł – podkreśliła.

Obietnice dołożenia kolejnego miliona potrzebnego na prace związane z odnowieniem szkoły i nadaniem jej nowych funkcji jeszcze w ubiegłym roku złożył publicznie Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.

- Chciałabym, aby to miejsce było dedykowane turystom odwiedzającym nasz kościółek, znajdujący się na liście zabytków UNESCO – mówi Małgorzata Nalepa, przewodnik z kościoła pw. św. Michała Archanioła w Binarowej. - Każdego roku jest ich kilka tysięcy więc takie prozaiczne potrzeby jak choćby toaleta, czy też miejsce, gdzie można by coś zjeść, blisko kościoła są bardzo potrzebne – dopowiada.

Ta bliskość wspaniałego binarowskiego zabytku, w sposób naturalny wymusza jedną z głównych funkcji dla odnowionej szkoły, będzie to miejsce do obsługi, gdzie turysta będzie miał dostęp do informacji o Binarowej, Bieczu i regionie. W tym miejscu przyjezdni będą mogli poznać najważniejsze zabytki w powiecie gorlickim z naciskiem na te wpisane w 2003 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przygotowany zostanie także audio guide, czyli nowoczesny sposób na oprowadzanie turystów, który pozwoli 50-osobowej grupie na jednoczesne zwiedzanie. Urządzenia systemu zostaną wyposażone w nagrania dźwiękowe w różnych językach - polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i japońskim.

- Teraz musimy w ramach przetargu wyłonić wykonawcę – mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Jesteśmy na etapie projektowania, uzyskiwania koniecznych pozwoleń i dodatkowo uzgodnień z konserwatorem zabytków. Chcemy realizować pracę bardzo szybko, tak by inflacja nie zjadała nam środków – dopowiada.

Burmistrz mówił o pracach pierwszego etapu, w którym zagospodarowana zostanie najstarsza pochodząca z początków XX wieku część szkoły. Kolejny etap to na początek znalezienie środków z funduszy europejskich na zagospodarowanie dobudówki, która powstała znacznie później.

- Nasz plan zakłada, że finał wszystkich działań powinien nastąpić w 2026 roku – stwierdza burmistrz. - Mam nadzieję, że zakończymy prace łącznie z zagospodarowaniem działki wokół szkoły, parkingiem dla autobusów, wjazdem z drogi wojewódzkiej i tarasem widokowym na nasz piękny zabytkowy kościół – dodaje.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie