Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Arce na Ropie trwa budowa przepławki dla ryb ZDJĘCIA

Halina Gajda
Halina Gajda
Na Ropie w Gliniku trwają prace rozbiórkowe przy tamtejszym progu. Takie same są przewidziane bliżej centrum, na wysokości dawnej rzeźni. Całość inwestycji prowadzonej przez Wody Polskie ma kosztować prawie 29 mln złotych.

Arka. Bynajmniej nie taka jak biblijna, ale gorliczanom doskonale znana. Potoczna nazwa to pokłosie upodobań mieszkańców miasta, którzy przed laty, z braku większych możliwości, lato spędzali właśnie tam.
- Chodzili się tam kąpać - przypomina Jan Borowiecki, gorliczanin. - Z tego, co pamiętam, założeniem budowy miejsca, miało to być źródło wody dla rozwijającej się Fabryki Maszyn. Pamiętam, że gdy trwała tam budowa, w ziemię za pomocą jakichś specjalistycznych maszyn wbijane były potężne jakby blachy, przegrody, które miały zatrzymywać wodę - dodaje.

Ryba do szczęścia potrzebuje swobody w rzece

Miejsce straciło na swojej atrakcyjności - kąpiele w rzece nie są już tak atrakcyjne, wielu zwyczajnie się boi. Przed rokiem w życie wszedł program realizowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie. Dotyczy likwidacji barier migracyjnych na Wisłoce i jej dopływach - Ropie oraz Jasiołce. Najbardziej obrazowo ujmując - wspomniane bariery są usuwane i choć na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby w rzece trwały przygotowania do kolosalnych inwestycji - sprawa ma się zupełnie inaczej. Ma być bardziej naturalnie, z korzyścią dla wszelkich małych i większych ryb i wszelkich rzecznych żyjątek. - Warunkiem zachowania naturalnego środowiska rzecznego, sprzyjającego życiu i rozrodowi ryb jest drożność cieku wodnego - przypomina Piotr Sobieszczyk z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie w opracowaniu zamieszczonym w Przeglądzie Przyrodniczym. - Ryby rzeczne w poszczególnych sezonach roku i okresach życia przemieszczają się wzdłuż rzeki w poszukiwaniu pokarmu, odpowiednich kryjówek oraz miejsc tarłowych - wyjaśnia dalej.

Każdy jaz, czyli przegroda, która piętrzy wodę - wprowadza zakłócenia w rzece. Jest mniej ryb, są w słabszej kondycji. W ekstremalnych przypadkach może to doprowadzić do wyginięcia całych populacji.

Przepławka jak zbawienie - poprawi dostęp do tarlisk

Bogdan Malesza, również gorliczanin wspomina, że za dzieciaka chodził na Arkę łowić ryby. - Niedaleko, do Ropy wpada tam Stróżowianka - przypomina. - Chodziło się tam, żeby nałapać takich małych. Służyły za przynętę, chodziło się za nimi, żeby połowić większe okazy - dodaje.
Łukasz Kosiba, prezes koła PZW Miasto-Gorlice inwestycji przyklaskuje. - Po uruchomieniu podobnej przepławki, jak ta powstająca na Arce, tyle że we Włocławku na Białej Tarnowskiej, zaczynają się w niej pojawiać pierwsze morskie trocie - zachwala. - Może kiedyś dotrą łososie - mówi.
Po drugie rozbiórka progów umożliwia swobodne przemieszczanie się w korycie rzeki żwiru, co zapobiega erozji dennej rzek, hamuje wody powodziowe, ale też ratuje przed suszą.

WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na Arce na Ropie trwa budowa przepławki dla ryb ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto