Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łużniańskie biennale na 110-lecie Towarzystwa Teatru, Orkiestry i Chóru Włościańskiego. To jednak nie był jedyny powód do świętowania

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Ani wiatr, który zerwał się na chwilę na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury, ani chmury, który zaciągnęły się późnym popołudniem na łużniańskim niebie nie przeszkodziły tym, którzy zebrali się przed sceną, by wysłuchać koncertów z okazji 110-lecia Towarzystwa Teatru, Orkiestry i Chóru Włościańskiego, ale też 110 lat działalności kulturalnej i 60 lat istnienia Wiejskiego Domu Kultury w Łużnej.

Łużna rozbrzmiewała wczoraj nie tylko ludowymi przyśpiewkami. Scena tętniła też od tańca, śpiewu chóru i koncertu, który zagrała tutejsza orkiestra. Wszystko za sprawą trzech jubileuszów. Wydarzenie było niezwykle uroczyste, ponieważ łużnianie obchodzili trzy ważne rocznice w historii gminy. Na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury zgromadziła ich 110. rocznica prężnie działającego Towarzystwa Teatru, Orkiestry i Chóru Włościańskiego, ale to także 110 lat działalności kulturalnej i 60 lat istnienia Wiejskiego Domu Kultury w Łużnej.

- 9 kwietnia 1907 roku to data, kiedy to powołano Towarzystwo Teatru i Chóru Włościańskiego we Lwowie ówczesnych ziemiach polskich. Pod koniec 1911 roku wieść dotarła do Łużnej, kiedy to Władysław Leśkiewicz zaczął zjednywać zwolenników powołania organizacji Towarzystwa Teatru i Chóru Włościańskiego, aby służyła rozwojowi i zespoleniu amatorskiego ruchu artystycznego we wsi - mówiła Karolina Szymczyk, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej.

Wszystko zaczęło się tutaj od kapeli „Łuźnioki”, która działa przy tutejszym GOK. Historia powstania zespołu sięga 1937 roku, kiedy to w Łużnej rozpoczął swoją działalność Regionalny Zespół Pieśni i Tańca. Od zawsze grali w niej najlepsi muzycy z Łużnej lub jej okolic. Dzisiaj kontynuatorem tej tradycji jest Zespół Regionalny „Spod Pustek”. Muzycy pracują na melodiach i tekstach starych piosenek ludowych z Łużnej, Szalowej, Bieśnika, Mszanki i Woli Łużańskiej. Opis tańców, które wykonują, pochodził od najstarszych mieszkańców, pamiętających je jeszcze z okresu młodości. Dzisiaj w łużniańskim repertuarze są tańce i przyśpiewki z całego regionu pogórzańskiego.

- Zmieniają się czasy, zmieniają się muzycy grający w składzie kapeli, członkowie zespołu. Miejsce starych muzykantów zastępują młodzi amatorzy ludowego muzykowania, a także tańca. Dzięki nim zachowana jest ciągłość przekazywanej tradycji pozwalająca mieć nadzieję, że nasza rodzima kultura będzie się miała dobrze przez kolejne pokolenia - dodała Karolina Szymczyk.

Z kolei Towarzystwo, Teatr i Chór Włościański powstały Łużnej w marcu w 1912 roku i liczyły 26 – członków założycieli, a już rok później grono powiększyło się do 80 osób. Pierwszymi widocznymi efektami jego pracy były występy chóru mieszanego. Dziś schedę przejął chór CANTABILE pod dyrekcją Jana Wypaska– obecnego prezesa stowarzyszenia.

Chór tworzą ludzie, których łączy wspólna pasja do muzyki, a śpiew daje im radość i satysfakcję. W swoim repertuarze posiada pieśni kościelne, okolicznościowe, a także utwory z zakresu muzyki klasycznej. Chór ciągle się rozwija, doskonali swój warsztat i repertuar pozyskując nowych członków i sympatyków. Bierze udział w konkursach, przeglądach chórów, uroczystościach religijnych i świeckich. Chór koncertował również poza granicami naszego państwa, m.in. w Medjugorie oraz we Lwowie.

Do ostatnich osiągnięć chóru należą między innymi

  • I miejsce na XX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Deo w Rzeszowie.
  • I miejsce na IV Festiwalu Pieśni Religijnej Salve Caecilla w Krzeszowicach.*Srebrny dyplom na III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie.
  • I miejsce na XVII Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek.
  • Złota struna na XX Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie Chórów.

Marszem ,,Północny stok” przywitała się z publicznością biennale Orkiestra Dęta z Łużnej, której początki datuje się na rok 1912, a w której grywali mieszkańcy wsi z pomocą starszych kolegów i miejscowych ,,mistrzów”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto