Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łużna. Chcą odtworzyć rzeźbę Chrystusa z gontyny na Pustkach. Szukają archiwalnych zdjęć, bez których nie uda się tego zrobić

Halina Gajda
Halina Gajda
fot. archiwum Gazety Gorlickiej
Łużniański samorząd wyszedł z apelem do wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek materiały związane z gontyną na Pustkach. Konkretnie chodzi o jej wnętrze,

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Chodzi przede wszystkim o zdjęcia z wnętrza kaplicy sprzed pożaru, a więc sprzed 1985 roku, gdzie znajdowała się figura Chrystusa dźwigającego krzyż. Po tym, gdy udało się odtworzyć cały cmentarz, pojawił się pomysł, by choćby w części zrekonstruować wnętrze gontyny.

- Figura Chrystusa ma symboliczny wydźwięk dla mieszkańców zarówno Łużnej, jak też okolicznych wsi – mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy.

By móc ją jak najwierniej odtworzyć, potrzebna jest dokumentacja. Owszem, w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego jest jedno zdjęcie, które przedstawia wspomnianą, ale to za mało, by móc działać.

- Figura, która mieściła się wewnątrz kaplicy, była spora. Chrystus był pochylony pod ciężarem krzyża, jakby w uklęku – wspomina pani Halina, mieszkanka Łużnej. - W maju, a więc w kolejne rocznice Bitwy pod Gorlicami, odprawiana tam była msza święta, przez cały miesiąc śpiewało się tam też majówki – dodaje. - Z kolei we Wszystkich Świętych modliliśmy się tam w intencji poległych żołnierzy – dodaje.

Stąd apel, by przeszukać zapomniane, złożone na strychu albumy, pudła, szuflady zostawione przez dziadków czy rodziców. Czasem kryją prawdziwe skarby, a być może są tam jakieś materiały, które mogą okazać przydatne.

Cmentarz na Pustkach narodził się po raz drugi w 2014 roku, gdy przeprowadzona została kompleksowa rekonstrukcja kaplicy-gontyny na szczycie wzgórza oraz całego cmentarza. Przez lata po pożarze, miejscem władał w zasadzie las. By odsłonić i zrekonstruować mogiły żołnierzy, trzeba było wyciąć około 600 drzew, wiele krzaków i zarośli.Dzisiaj to nie tylko miejsce pamięci I wojny światowej, na którym pochowanych jest 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 65 żołnierzy armii niemieckiej, 227 żołnierzy armii rosyjskiej, ale jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Gorlickiem.
- Za wszelkie uwagi, wskazówki, które pomogą w odtworzeniu figury, będziemy bardzo wdzięczni – dodaje wójt Tarsa.

Wszystkich, którzy mogliby wesprzeć przedsięwzięcie, prosimy o kontakt z gminą - dane TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto