Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kromer Biecz Festival w całkowicie nowej odsłonie

Lech Klimek
Lech Klimek
Lech Klimek
Kromer Festival Biecz pomimo swej tylko pięcioletniej historii wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń muzycznych kraju.

FLESZ - Jak będziemy wracać do normalności?

Tegoroczna 6. edycja festivalu odbędzie się w nowej formule, online. Transmisje będą dostępne przez YouTube i Facebook, jest też szansa, że na bieckim rynku stanie wielki ekran.
- To pozwoli spragnionym uczestnictwa w kulturze melomanom kontynuować przeżywanie duchowych doznań związanych z odbiorem muzyki klasycznej na wysokim poziomie artystycznym w odmienny niż dotychczas sposób – mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Mam nadzieję, że stanie się swoistym zbiorowym katharsis, kojącym pełne obaw myśli, wynikające z trudnej sytuacji, której w ostatnim czasie doświadczamy - dodaje.
Organizacja i powodzenie Kromer Biecz Festival nie byłyby możliwe bez dofinansowania ze strony sponsorów strategicznych. Są nimi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Znaczący wkład w finansowanie festiwalu ma również Fundacja PGE oraz Fundacji Polskiego Zakładu Ubezpieczeń.
Biecki festiwal dołączył też do wspaniałego grona - stowarzyszenia REMA, czyli Réseau Européen De Musique Ancienne (Europejskiej Sieci Muzyki Dawnej) zrzeszającego festiwale muzyki dawnej w całej Europie. Sieć ta służy wymianie doświadczeń, wzajemnej promocji, a przede wszystkim łączy pasjonatów zajmujących się tym pięknym wycinkiem sztuki, jakim jest muzyka dawnych epok.
- Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w tak zacnym gronie - mówi Paweł Szczepanik, dyrektor bieckiego festiwalu. - Jesteśmy, obok festiwali Misteria Paschalia, All'Improvviso Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej i Narodowe Forum Muzyki Wratislavia Cantans, jednym z zaledwie czterech polskich członków sieci. Mamy nadzieję, że dzięki aktywności w REMA - EEMN nasze pomysły i ambicje będzie jeszcze łatwiej realizować. W jedności siła – podkreśla.
Zamysł prezentowania muzyki dawnej w epokowych wnętrzach zabytkowych kościołów, jak było w latach poprzednich, w naturalny sposób wykorzystuje nie tylko historyczny potencjał miasta, ale także odwołuje się do postaci patrona festiwalu, biskupa Marcina Kromera, wybitnego renesansowego historyka, pisarza i dyplomaty.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto