Jak często zmieniamy pracę, czyli ile średnio pracujemy w firmach?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Stabilne zatrudnienie i godziwe wynagrodzenie, to jedne z podstawowych kryteriów na podstawie których Polacy decydują się nawiązywać współpracę z danym przedsiębiorstwem – nie są to jednak wszystkie czynniki. Pracodawcy na wiele sposobów starają się przyciągnąć do siebie najbardziej wartościowych kandydatów, jednak ich wysiłki nie zawsze są wystarczające.

Jak często Polacy zmieniają pracę? Jak wygląda rynek pracy w Polsce? Jak często warto zmieniać miejsce zatrudnienia? Co mówią na ten temat statystyki? Gdzie najlepiej szukać pracy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Analiza rynku pracy w Polsce

Biorąc pod uwagę stosunkowo niską stopę bezrobocia i stale poszerzającą się listę zawodów deficytowych, można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że polski rynek pracy to rynek pracownika. Przedsiębiorcy muszą się bardzo postarać, by swoim ogłoszeniem przyciągnąć uwagę coraz to bardziej wymagających kandydatów. Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i godziwe zarobki przekraczające płacę minimalną to nie tylko standard – to może być za mało.

Przejrzysta ścieżka kariery i realna możliwość awansu w strukturach firmy to coś, na co coraz większa ilość pracowników zwraca uwagę. Równie istotny będzie także atrakcyjny system premiowy, wszak motywacja finansowa najlepiej zadziała na zdecydowaną większość z nas. Przedsiębiorcy oferują pracownikom także szereg benefitów pozapłacowych, takich jak karta MultiSport, prywatna opieka medyczna, rozmaite kursy i szkolenia podnoszące kompetencje, czy spotkania integracyjne i imprezy firmowe.

Coraz większą popularnością cieszy się praca zdalna, nie będąca już zaletą zarezerwowaną wyłącznie dla branży IT czy marketingu. Z coraz większą śmiałością wprowadza się ją także do innych sektorów (przede wszystkim administracji i finansów), a osoby poszukujące zatrudnienia często same wymagają takiej opcji. W sytuacji w której wprowadzenie pracy zdalnej w całości byłoby niemożliwe, dostępną opcją pozostaje praca hybrydowa.

Dlaczego tak się dzieje? Praca zdalna utożsamiana jest z wygodą i komfortem, który znacząco przekłada się na efektywność wykonywanych przez pracowników obowiązków. Nie tylko kandydaci, ale i przedsiębiorcy są świadomi tego faktu, stąd starając się o najwyższej klasy specjalistów niemal obligatoryjnie informują o możliwości pracy w trybie „home office”.

Jak często Polacy zmieniają pracę?

Jak pokazują statystyki, podejmowane przez przedsiębiorców kroki odnoszą zamierzony skutek. Pracownicy w 2023 roku dużo rzadziej zmieniają pracę, choć zgodnie z otrzymanymi danymi, wiele zależy od wieku osoby zatrudnionej. Zgodnie z nimi, pracownicy poniżej 25 roku życia, u jednego i tego samego pracodawcy pracują średnio 14 miesięcy. Osoby w wieku 25 – 35 lat z kolei, zatrzymują się w jednym przedsiębiorstwie na okres aż czterech lat, podczas gdy najstarsza grupa pracuje w jednej firmie średnio dziewięć lat.

Jak często należy zatem zmieniać pracę? Zasadniczo nie ma ku temu żadnej wykładni, jednak jednym z proponowanych modeli – skądinąd nie znajdującym odzwierciedlenia w statystyce – jest zmiana zakładu pracy raz na 2-3 lata, celem uniknięcia wypalenia zawodowego. Według ekspertów proponujących takie rozwiązanie, niezbędne kroki powinniśmy podjąć natychmiast, gdy tylko zauważymy u siebie gorsze samopoczucie związane z wykonywanymi obowiązkami.

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Jeżeli zastanawiasz się gdzie powinieneś szukać nowej pracy, to nie musisz dłużej się zastanawiać – znajdziesz ją w serwisie GoWork.pl! To zdecydowanie najbardziej efektywna metoda, zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika. Dzięki prostocie i wygodzie oferowanym przez tego rodzaju serwisy, przedsiębiorcy mogą skrócić czas rekrutacji nawet o kilka tygodni, podczas gdy osoby poszukujące zatrudnienia mogą odpowiadać swoim CV nawet na kilkadziesiąt anonsów dziennie, czym wyraźnie maksymalizują swoje szanse na zdobycie idealnej posady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto