Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Igły i strzykawki wielorazowego użytku, dozownik do eteru, korncang, czy Sekrety Medycyny w Muzeum Regionalnym w Gorlicach

Halina Gajda
Halina Gajda
Wideo
od 7 lat
Jeśli nie wiecie, komu i do czego służyły krople Inoziemcowa, jak przed dekadami znieczulani byli pacjenci, jak wygląda dozownik do eteru, co to takiego korncang, to koniecznie musicie zajrzeć do muzeum PTTK w Gorlicach. Od 26 lutego czynna tam będzie wystawa, którą w telegraficznym skrócie można opisać, jako wycieczkę po świecie medycyny. Niekoniecznie takiej przedwiecznej, ale i tak dla większości zapomnianej albo nieznanej.

Kto pamięta zastrzyki z wykorzystaniem wielorazowych igieł i strzykawek? Albo usypianie do operacji eterem? Ampułki z penicyliną z lat 40 ubiegłego wieku albo dobre na wszystko krople Inoziemcowa? Jeśli komuś coś pląta się po pamięci – koniecznie powinien zajrzeć do muzeum, by wspomnienia odświeżyć. Ci, dla których brzmi to abstrakcyjnie, też powinni zajrzeć, by uświadomić sobie, że kosmiczne technologie są w medycynie obecne od niedawna.

Pół wieku zbierania

Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. leki oraz narzędzia medyczne, właściwe do wykonywania określonych zabiegów i operacji, takie jakie były wykorzystywane już od II poł. XIX w. Wśród nich są np. wycofane w Polsce za sprzedaży krople Inoziemcowa czy aparat do baniek ciętych. Całość uzupełniona będzie bogato ilustrowanymi planszami z opisami zawierającymi wiele ciekawostek dotyczących historii medycyny oraz osób, które przyczyniły się do rozwoju i ewolucji sposobów leczenia.

- To są moje zbiory, moje rupiecie, które zbierałem przez ponad pięćdziesiąt lat pracy na jednym oddziale chirurgicznym – opowiada dr n. med. Jerzy Krzewicki, gorliczanin, autor wystawy. - W tej chwili są to relikty, które trudno znaleźć. Jest to taki przekrój przedmiotów związanych z medycyną – dodaje.

Poczesne miejsce pośród zbiorów ma szpitalna szafka wypełniona wspomnianymi wcześniej fiolkami po kroplach, narzędzia wykorzystywane podczas narkozy, ale też zapomniane czepki, niegdyś znak rozpoznawczy pielęgniarek i położnych. Każdy z przedmiotów prezentowanych na wystawie jest opisany, a i autor opowiada o nich w sposób absolutnie ujmujący i naprawdę absorbujący. Można słuchać bez końca, a usta same się otwierają.

Biografia w skrócie
Autor wystawy - dr n.med. Jerzy Krzewicki urodził się w Gorlicach i ukończył tutejsze LO im. M. Kromera. Dyplom lekarza uzyskał w 1970 r. w Akademii Medycznej w Krakowie. Bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach, gdzie pracował nieprzerwanie do 2020 r., pełniąc przez ponad 20 lat funkcję ordynatora Oddziału Chirurgicznego. Zajmował się także m.in. pracą dydaktyczną szkoląc studentów krakowskiej Akademii Medycznej (w latach 1971-1992). Był zastępcą dyrektora Instytutu Medycyny Klinicznej w Kielcach, Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. M. Kopernika w Krakowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Klub Gorliczan, w 2013 r. został wyróżniony Statuetką Dersława Karwacjana za zasługi dla Gorlic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto