18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice: promocja ksążki Andrzeja Ćmiecha

Agnieszka Chmura
fot. archiwum
We wtorek o godzinie 18 w Dworze Karwacjanów w Gorlicach odbędzie się promocja książki Andrzeja Ćmiecha, wydanej w ramach Bibioteki "Gazety Gorlickiej"

Pewnie niewielu gorliczan pamięta materiał Andrzeja Ćmiecha o tym, że Polska mogła mieć króla z Gorlic. Chodziło oczywiście o postać Jana Pieniążka, współwłaściciela Gorlic od połowy XVII do początków XVIII wieku. Przecież o takich faktach historycznych wie niewielu gorliczan, nie uczy się o nich w szkole, a to przecież ciekawa wiedza.

Wiemy o tym, bo są tacy, którzy od ponad pięciu lat, skrupulatnie wycinają z "Gorlickiej" wszystkie materiały Andrzeja Ćmiecha i składają je w teczki czy segregatory. To oni właśnie byli dla nas inspiracją, by tę bogatą i ciekawą wiedzę zebrać w całość.

Tak powstała książka "Dawno temu w Gorlicach i... okolicach - w skrócie ujmując historie czasem krwawe, zdarza się, że i straszne, a czasem nawet rozpustne. Przede wszystkim jednak to opowieści prawdziwe o ziemi gorlickiej - tej od Biecza, aż do Bobowej. Partnerami tego wydania są Urząd Miejski w Gorlicach i Starostwo Powiatowe. Oczywiście wybór materiału do publikacji łatwy nie był. Musieliśmy bowiem wybierać materiał z ponad 200 artykułów, jakie Andrzej Ćmiech napisał przez blisko sześć lat współpracy z "Gazetą Gorlicką".

Książka zawiera pełne wybrane wersje niektórych artykułów drukowanych w latach 2007-2012 w "Gazecie Gorlickiej", które zostały uzupełnione artykułami z różnych względów do tej pory niepublikowanymi. - Artykuły zostały tak ułożone, aby dawały w miarę pełny obraz historii dawnej ziemi bieckiej i obecnej ziemi gorlickiej. Te pojęcia uważam za wymienne w zależności od okresu historycznego - komentuje autor.

Do tej pory Andrzej Ćmiech wydał: "Państwo Gorlickie", "Ksiądz Bronisław Świeykowski (1882-1953)", "350 rocznica spalenia Gorlic w okresie «potopu» szwedzkiego", "Osobistości i Miejsca Ziemi Bieckiej w Poezji Wacława Potockiego, podstarościego Bieckiego, Zebrane Wizerunkami i Objaśnieniami Opatrzone i do druku Podane w 750. rocznicę uzyskania praw miejskich przez królewskie miasto Biecz", "Dzieje Kuźni «GLINIK» 1883-2008", "Krajobraz Gorlic po bitwie" (2009 r.) - współautor. "Diariusz dni grozy w Gorlicach", "Gorliccy Legioniści".

Nad czym obecnie pracuje? - jest kilka tematów, do których zbiera materiały, ale na razie nie chciałby zdradzać, aby nie zapeszyć. Wiadomo jednak, że na początku 2013 roku ukażą się pięknie ilustrowane "Kazimierzowskie nadania i lokacje dla ziemi gorlickiej".

Wydaje je we współpracy z wykładowcą języka łacińskiego na Uniwersytecie Wrocławskim - Agnieszką Frańczyk-Cegłą. Wydanie ma być formą uświetnienia uroczystości 650-lecia lokacji Lipinek i Sękowej oraz 650-lecia powtórnego nadania prawa magdeburskiego dla Biecza.

Kupisz w najlepszych księgarniach

Księgarnia Mieszko, ul. Legionów 16, Gorlice
Księgarnia. Biblos, ul. Władysława Jagiełły 1, Gorlice
Księgarnia Retro s.s., ul. Michalusa 8, Gorlice
Księgarnia Retro s.c., ul. Kościuszki 10, Gorlice
Księgarnia Bajka, ul. 3 Maja 14, Gorlice
Wróbel. Księgarnia, 38-350 Bobowa 52

Książkę można kupić również w biurze redakcji "Gazety Gorlickiej" ul. 3 Maja 10.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto