Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji stali się oficjalnymi opiekunami cmentarza wojennego w Blechnarce

Lech Klimek
Lech Klimek
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji  stali się oficjalnymi opiekunami cmentarza wojennego w Blechanarce
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji stali się oficjalnymi opiekunami cmentarza wojennego w Blechanarce KPP Gorlice
Pomysł rzuciła mł. insp. Dorota Tokarz i nie trzeba było długo czekać, by gorliccy policjanci włączyli się akcji prowadzonej od kilku lat przez Klub Górski „Orły” działający przy Komendzie Stołecznej Policji. Chodzi tu oczywiście o sprzątanie cmentarzy z okresu I wojny światowej. Funkcjonariusze z Gorlic pojechali do Blechnarki. W pracach uczestniczyli nie tylko policjanci, ale też pracownicy cywilni gorlickiej Policji.

Uczestnicy tej akcji, pod wodzą pani komendant udali się na cmentarz z okresu I Wojny Światowej w Blechnarce, aby posprzątać znajdujące się tam groby.

Cmentarz nr 49 położony jest w terenie leśnym, w pobliżu granicy polsko – słowackiej.

- Z terenu cmentarza usunięto połamane gałęzie, opadające liście oraz skoszono zbyt wysokie zarośla i trawy - informuje asp. sztab. Gustaw Janas, rzecznik prasowy KPP w Gorlicach. - Cmentarz już od kilku lat znajdował się pod opieką funkcjonariuszy z Uścia Gorlickiego, którzy dbali o porządek tego miejsca, teraz role jego opiekuna przejęła Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach wraz z Posterunkiem Policji w Uściu Gorlickim - dodaje.

Akcja sprzątania cmentarza wpisuje się w działalność Klubu Górskiego „Orły” działającego przy Komendzie Stołecznej Policji, którego członkowie od kilku lat w wolnym czasie odwiedzają teren Beskidu Niskiego i porządkują rozsiane wśród wiosek i lasów cmentarze z okresu I Wojny Światowej, angażując do tego lokalne instytucje i samorządy.

Cmentarz wojenny nr 49 w Blechnarce zaprojektowany został przez Dušana Jurkoviča, znajdujący się w miejscowości Blechnarka w gminie Uście Gorlickie w powiecie gorlickim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Należy do I Okręgu Cmentarnego Nowy Żmigród.

Na cmentarzu pochowano w 20 mogiłach zbiorowych i 15 grobach pojedynczych 299 żołnierzy:

  • 103 austro-węgierskich i
  • 196 rosyjskich,

poległych w okresie od grudnia 1914 do kwietnia 1915 roku.

Wystrój cmentarza zaprojektował słowacki architekt Duszan Jurkowicz. Pomnik centralny na osi tylnego ogrodzenia ma formę wysokiej kamiennej piramidy zwieńczonej krzyżem i tablicą inskrypcyjną z wykutym wierszem Hansa Haptmanna, współtwórcy całego zespołu zachodnio-galicyjskich cmentarzy wojennych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto