Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice.Koronawirus. Przybywa chorych na COViD-19 w powiecie. Ponad czterysta osób przebywa w kwarantannie. Najnowsze dane - stan na 7.10

Halina Gajda
Halina Gajda
Dzisiaj (7.10.2020) mamy w powiecie gorlickim 42 aktywne przypadki COViD - 19
Dzisiaj (7.10.2020) mamy w powiecie gorlickim 42 aktywne przypadki COViD - 19 Fot. Krzysztof Szymczak Następne
Od początku epidemii mamy dokładnie 199 przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie gorlickim. W tej grupie obecnie (7.10.2020) mamy 42 aktywne przypadki. Najwięcej w mieście. Kolejne 448 osób przebywa w kwarantannie. Przypomnijmy, że COViD doprowadził do śmierci dwóch osób.

FLESZ - Do Londynu tylko po kwarantannie

Spośród wspomnianych 42 aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem, sześć wymaga hospitalizacji, jedna osóba została skierowana do izolatorium, a pozostali (35 mieszkańców powiatu z wynikiem dodatnim) przbywa w izolacji domowej. Największa grupa zakazony jest w mieście i gminie wiejskiej Gorlice, odpowiednio 11 i 10 osób.
Szczegółowo w rozłożeniu na gminy, stryacja wygląda następująco:

  • Gmina Biecz – 5 osób
  • Gmina Bobowa – 6 osób
  • Gmina Gorlice - 10 osób
  • Gmina Gorlice – miasto – 11 osób
  • Gmina Lipinki – 0 osób
  • Gmina Łużna – 0 osób
  • Gmina Moszczenica – 1 osoba
  • Gmina Ropa – 0 osób
  • Gmina Sękowa – 2 osoby
  • Gmina Uście Gorlickie – 0 osób

Od poniedziałku 12 października COViD będzie leczony w Gorlicach

Od 12 października w naszym szpitalu zacznie działać specjalnie w tym celu wydzielony oddział, który będzie zajmował się pacjentami z COVID-19, którzy ze względu na przebieg choroby, nie mogą zostać w izolacji domowej. To wynik ubiegłotygodniowej decyzji wojewody małopolskiego. Taki sam oddział powstał choćby w Limanowej, gdzie od wczoraj dla covidowców zarezerwowana została część oddziału pulmonologii.

Tego można było się spodziewać, po wcześniejszych zapowiedziach wojewody o konieczności poszerzenia bazy łóżek dla zakażonych kornawirusem. Gorlice nie są tutaj wyjątkiem, do takich bowiem działań zobowiązani zostali niemal wszyscy dyrektorzy szpitali w województwie. W niedalekiej Limanowej taki oddział zaczyna pracę od wczoraj.

- Wojewoda zobowiązał nas do stworzenia pięciu miejsc dla podejrzanych o zakażenie koronawirusem, 15 kolejnych z potwierdzonym zakażeniem oraz dwóch z intensywną terapią – wylicza Marian Świerz, dyrektor szpitala.

Ta szczególna część szpitalnego leczenia zostanie wydzielona z oddziału rehabilitacyjnego. Co przemawia za przekształceniem akurat tej części szpitala? Oddział rehabilitacji znajduje się w budynku Starego Szpitala.
- Mieści się na parterze, w oddzielnym budynku, ma dwa osobne, niezależne od reszty wejścia. Wszystko to stanowi zabezpieczenie dla pozostałej części lecznicy, bo drogi zakażeń w żaden sposób nie krzyżują się ze sobą – dodaje dyrektor Świerz.
Pieczę medyczną nad oddziałem będzie sprawował lek. med. Aleksander Wójcik, lekarz zakaźnik.

W Małopolsce ma być więcej łóżek dla chorych na COViD

Działania zmierzające do zwiększenia w Małopolsce bazy łóżkowej dla pacjentów z koronawirusem trwały od dłuższego czasu.

- Sytuacja w Małopolsce wymaga zdecydowanych działań. Zakażenia występują we wszystkich powiatach. To od każdego z nas wymaga ostrożności i mobilizacji. Trzymamy rękę na pulsie. Wszystkie służby podległe wojewodzie są w pełnej gotowości, a działania trwają nieustająco – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita. - Dziękuję wszystkim samorządom i szpitalom, które solidarnie angażują się w walkę z koronawirusem i są otwarte na wzmożone działania. To czas, który wymaga podejmowania ścisłej współpracy z wieloma partnerami oraz elastycznych działań. Dziękuję za każdy akt dobrej woli. Wiem, jak wiele dokonał już personel medyczny i jak wielką odpowiedzialnością wykazywało się kierownictwo placówek medycznych. Apeluję o dalsze współdziałanie i pełną mobilizację. Tylko wtedy wspólnie pokonamy epidemię – przekonuje.

W skali Małopolski, wydane decyzje zwiększą bazę łóżkową w szpitalach do 800. Będą uruchamiane stopniowo.

- Działania te były podejmowane w oparciu poszerzenie liczby łóżek w szpitalach z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi, tymi, które już były na II poziomie; w tym celu przekształcane są pod kątem leczenia pacjentów COVID-owych głównie oddziały wewnętrzne i pulmonologiczne – czytamy w komunikacie prasowym.

Równolegle zwiększany jest zasób w oparciu o szpitale, które były na pierwszym poziomie oraz lecznic, które dotąd nie miały łóżek „covidowych”. Łącznie jest to 36 placówek, w których takie łóżka zostaną przeznaczone dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zakażeniem.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gorlice.Koronawirus. Przybywa chorych na COViD-19 w powiecie. Ponad czterysta osób przebywa w kwarantannie. Najnowsze dane - stan na 7.10 - Gorlice Nasze Miasto

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto