Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Co zamiast kota? Boa, ptasznik, waran, ara czy potężny pyton. Oto przegląd naszych egzotycznych milusińskich

Halina Gajda
Halina Gajda
fot. Pixabay, zdjęcie ilustracyjne
Zastanawialiście się czasem, co skrzeczy, muczy albo buczy za ścianą? To niekoniecznie muszą być odgłosy z telewizora, ale żywy lokator. Na przykład ara albo inny równie piękny ptak. Gorliczanie mają w hodowli kilkadziesiąt różnych gatunków dzikich, egzotycznych zwierząt, w większości są to węże i właśnie wspomniane ptaki. Mamy więc pośród nas całkiem liczną grupę miłośników węży, ale zdarzają się też salamandry czy legwany.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pytony królewski, tygrysi, siatkowy, boa tęczowe, dusiciele, warany, legwany – to tylko kilka pierwszych z brzegu przykładów z wykazu zwierząt w powiatowym rejestrze CITES, które zobowiązane jest prowadzić każde starostwo. Nie jest bowiem tak, że zamówimy sobie jakieś zwierzaka do domu, jako milusińskiego.

Hodowla egzotycznego zwierzaka staje się legalna dopiero wtedy, gdy właściciel zgłosi swojego ulubieńca do rejestracji w urzędzie powiatowym. Zwierzę nie może należeć do niebezpiecznych dla ludzi, nie ma więc szans na trzymanie w domu jadowitych pająków czy węży, nie mówiąc o lampartach czy tygrysach.

Przy rejestracji trzeba przedstawić odpowiednie dokumenty - zezwolenie na import zwierzęcia do kraju albo na schwytanie zwierzęcia w środowisku naturalnym lub wreszcie świadectwo wydane przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzające urodzenie zwierzęcia w legalnej hodowli.

W 2020 roku do rejestru zgłoszone zostały: mnicha nizinna, boa dusiciel, ptasznik, żółw stepowy, pyton królewski, ara ararauna.

Poza tym zauroczeniu konkretnym gatunkiem powinien towarzyszyć rozsądek – taki na przykład pyton tygrysi potrzebuje niemal pięciogwiazdkowego hotelu – oczywiście wedle jego skali wymogów. Terrarium powinno mieć między innymi basen, w którym osobnik będzie mógł się zanurzyć. Ptaki, choćby papugi, też potrzebują swobody, więc i klatka do najmniejszych nie należy.

Kolejna sprawa to żywienie – węże co do zasady raczej nie będą jadły ziarna ani sałaty. Potrzebują znacznie bardziej konkretne pożywienie, więc trzeba być gotowym na to, że idąc do sklepu zoologicznego, trzeba będzie kupić żywą karmę.

Co znajdziemy w domach gorliczan? Oto kilka przykładów:

  • Boa dusiciel
  • Aleksandretta chińska
  • Nierozłączka czarnogłowa
  • Rozella białolica (Platycerus eximius)
  • Modrolotka czerwonoczelna
  • Amanda górska
  • Pyton królewski
  • Pyton tygrysi
  • Waran stepow

FLESZ - OFE zlikwidowane. Masz pięć miesięcy na decyzję

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto