Bobowa - gmina z apetytem na rozwój

Materiał promocyjny Gmina Bobowa
od 7 lat

Statystyki demograficzne mówią same za siebie. Bobowa jest jednym z zaledwie siedmiu na 62 miasta w Małopolsce, w których przybywa mieszkańców. W tym zacnym gronie statystyki wojewódzkie stawiają miasto nad Białą nie tylko za miniony 2023 rok. Gdyby przeanalizować ostatnie piętnastolecie, czyli czas, w którym po 75 latach Bobowa znów odzyskała prawa miejskie, to trzeba przyznać, że tylko w tym okresie przybyło tutaj pół tysiąca mieszkańców. Klucz do demograficznego sukcesu leży u podnóża dynamicznego rozwoju gminy Bobowa, który sprawia, że mieszkańcy chcą tutaj zakładać rodziny, budować domy i dobrze żyć.

Ponoć apetyt nawet na dobre życie rośnie w miarę jedzenia. I tak chyba jest w przypadku Bobowej. Apetyt na rozwój gminy doskonale zaspokaja tu lokalny samorząd, serwując wielomilionowe inwestycje tak naprawdę w każdej dziedzinie życia i co najważniejsze – nie na kredyt.

- Bo gminny budżet jest jak tort. Każdy jego kawałek to inna dziedzina życia - równie ważna jak ten poprzedni i ten następny. Gdyby podsumować czas pracy ostatniej kadencji bobowskiego samorządu to na ten nasz bobowski „tort” zaangażowaliśmy ponad 208 milionów złotych, z czego blisko 150 milionów stanowią dotacje - mówi Wacław Ligęza burmistrz Bobowej.

W gminie Bobowa udało się rozbudować sieć wodociągową o 77 km. Powstała magistrala m.in. do Jankowej, Wilczysk, Siedlisk i Stróżnej. Do tego wybudowano aż 120 km sieci kanalizacyjnej i nową oczyszczalnię ścieków. Uzbrojenie terenu pod budowę w mieście i gminie to też drogownictwo i setki kilometrów wybudowanych i przebudowanych w tym czasie dróg. Tylko w minionym roku gmina wybudowała nowe nawierzchnie na 60 drogach gminnych, a w całej upływającej kadencji na inwestycje na drogach publicznych wydano blisko 29 mln złotych.

Oczkiem w głowie rady miejskiej w Bobowej i samego burmistrza była oświata i wychowanie. Tutaj na przestrzeni ostatnich pięciu lat wydatki majątkowe sięgnęły 36 mln złotych.

Nie bez znaczenia w rozwoju edukacji w gminie, było uruchomienie żłobka. Szybko okazało się, że placówka, która mogła pomieścić dwadzieścioro dzieci, jest za mała. Dzisiaj żłobek w Sędziszowej jest miejscem dla czterdziestu dzieci i wszystkie miejsca są w nim zajęte. Dodatkowo przy żłobku powstał 25-osobowy oddział przedszkolny.

- Tylko w ubiegłym roku gmina zakończyła ogromny projekt termomodernizacji szkół i przyległych do nich sal sportowych z instalacją w obiektach pomp ciepła, montażem nowego oświetlenia, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Wszystko za ponad 22 mln złotych - mówi burmistrz.

Pod hasłem kultura, rekreacja i sport kryje się najbardziej imponująca kwota miejskich wydatków Bobowej. Przekroczyły one 58 mln złotych, z czego lwią część stanowią te związane z powstaniem kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ulicy Zielonej.

To sześć hektarów ziemi, na których powstał park geologiczno-przyrodniczy z funkcją edukacyjną, miasteczko rowerowe, tężnia, skate park, boiska do siatkówki plażowej, boiska do badmintona, trasy rowerowe, siłownia zewnętrzna i wewnętrzna, stacje ładowania pojazdów elektrycznych - autobusów i samochodów osobowych. Do tego amfiteatr. Gmina ma już zapewnione środki na budowę otwartego kąpieliska, które będzie uzupełnieniem bogatej oferty tego miejsca. Prace ruszą w tym roku.

Ogromnym wyzwaniem w tej dziedzinie była również budowa Miejskiego Centrum Kultury w Bobowej za około 24 mln złotych. Inwestycja właśnie dobiegła końca i jeszcze w marcu planowane jest oficjalne otwarcie tego obiektu.

Nowe centrum stanęło przy ulicy św. Wawrzyńca, a jego sercem jest sala z 245 miejscami siedzącymi dedykowana występom i koncertom, konferencjom, projekcjom filmowym. Centralnym jej punktem jest profesjonalna scena – z nagłośnieniem, akustyką i oświetleniem.

- Miejskie Centrum Kultury to nowy obiekt, który jest wielofunkcyjny - mówi burmistrz Bobowej. Będzie można tu organizować różnego rodzaju wydarzenia, a przypomnę, że w tym roku jest ich wyjątkowo dużo, ponieważ mamy jubileuszowy rok, 15-lecie przywrócenia praw miejskich dla naszego miasta, ale też 685. rocznicę lokacji naszego miasta - dodaje burmistrz Bobowej.

Tylko na ten rok samorząd gminy Bobowa zabezpieczył 20 milionów złotych na wydatki majątkowe, czyli inwestycje. 10 mln na budowę pierwszego etapu kąpieliska otwartego i jego zaplecza, 3,1 mln złotych na kontynuację budowy sali gimnastycznej w Stróżnej, ale też renowację i konserwację zabytków sakralnych na terenie gminy, modernizację dróg i oświetlenia na terenie gminy.

Bobowa ma też gotowy wniosek na budowę transgranicznej ścieżki integracyjnej Bobowa - Stropkov na Słowacji – Oazy wrażeń na pograniczu za ponad 16 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto