Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieccy rajcy uchwalili budżet. Z części zadań trzeba było chwilowo zrezygnować. Plan finansowy gminy będzie też wymagał dyscypliny wydatków

Halina Gajda
Halina Gajda
fot. UG Biecz
Bieccy radni podczas ostatniej sesji przyjęli budżet na bieżący rok. Nikt z władz nie owijał w bawełnę, że będzie łatwo. Bo nie będzie. Tylko w tym roku gmina musi wydać około 3,8 mln złotych na koszty obsługi kredytów i spłatę odsetek kapitałowych. Skromnie zapowiadają się także kolejne lata. Zapadła decyzja o czasowej rezygnacji z niektórych inwestycji, by utrzymać w płynność finansową.

Biecki samorząd jako jeden z ostatnich podjął uchwałę budżetową na bieżący rok. Planowane dochody wyniosą 89,8 mln złotych, a wydatki 88,9 mln zł. Wygospodarowana nadwyżka budżetowa w wysokości 900 tys. złotych przeznaczona zostanie na spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Pośród największych wydatków są te związane z oświatą. Na ten cel gmina wyda około 25 mln złotych, przy czym subwencja oświatowa wyniesie około 16 mln złotych. Najważniejsze inwestycje, które będą realizowane to zakończenie przebudowy ulic Fuska i Tumidajskiego, dalsza termomodernizacja budynków użyteczności publicznej: domu Ludowego w Głębokiej, zespołu szkolno-przedszkolnego w Korczynie, remiz w Sitnicy i Racławicach, ośrodków zdrowia w Bieczu i Binarowej, budynki szkolnych w Racławicach oraz Sitnicy, oraz budynku przy stadionie w Bieczu. W ramach funduszy z tegorocznego budżetu, w Libuszy powstanie trzykilometrowy odcinek ścieżki pieszo-rowerowej. Gmina zapisała także w budżecie inwestycje w szkołach w Libuszy, Strzeszynie, Rożnowicach i Racławicach tak, by dostosować je do wymogów wynikających z reformy oświaty. Ostatni pośród najważniejszych inwestycyjnych punktów to odnawialne źródła energii, w ramach którego gmina planuje montaż 126 kotłów na biomasę, 157 kolektorów słonecznych, 48 pomp ciepła oraz 151 paneli fotowoltaicznych.
- Na obsługę zadłużenia, czyli spłaty rat kapitałowych wraz z odsetkami potrzeba w tym roku około 3,8 mln zł. W kolejnych latach - 2021 i 2022 – potrzebne będzie na ten cel około 5,3 mln złotych – wylicza Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.
Aby gmina Biecz nie straciła płynności finansowej zapadła decyzja o prolongowaniu kilku kosztownych inwestycji, dzięki temu udało się zaoszczędzić ponad 18 mln złotych. Między innymi na przyszłość przeniesiona została modernizacja kina. To samo dotyczy budowy bieckiego targowiska.
- Wskaźnik zadłużenia wymaga szczególnej gospodarności oraz staranności w zarządzaniu długiem, by wypracować stabilność finansową oraz ograniczyć jego wzrost – podkreśla burmistrz.
Z dobrych wieści, najpóźniej do końca sierpnia biblioteka powinna wrócić na stare-nowe miejsce. Powoli kończy się potężna inwestycja związana z modernizacją siedziby. W zasadzie będzie to zupełnie nowy, bardzo nowoczesny budynek. Jedna z najładniejszych bibliotek w regionie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urząd, przynajmniej w znacznej swojej części też wróci do właściwej siedziby.

WIDEO: Barometr Bartusia. Doradcy podatkowi przeciw zawiłemu prawu i deptaniu tajemnic

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto