Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa fotografii Lśnieniem Przywołane to zwieńczenie trwające blisko rok projektu opartego o prozę Zygmunta Haupta

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
od 16 lat
Trójka fotografów, Arek Kapłon, Natalia Pacana-Roman, Teodor Włosek podjęła się fotograficznych adaptacji tekstów literackich Zygmunta Haupta. Tak powstała wystawa będąca zwieńczeniem projektu "Lśnieniem przywołane", który wprowadza nas w świat literackiej i wizualnej gry.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zdjęcia stanowią dialog pomiędzy pięknem słowa, a mocą obrazu. Fragmenty prozy Zygmunta Haupta stają się punktem wyjścia do tworzenia unikalnych opowieści wizualnych, oddających głęboką treść, wydobywając z niej emocje, klimat oraz duchową refleksję.

- Każda fotografia jest swoistym odczytaniem tekstu literackiego - mówił Maciej Lewek, kierownik Ośrodka Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku. - Wystawa to również wielkie wyzwanie nie tylko artystyczne, ale również logistyczne, bo przecież w projekcie wzięło udział kilkadziesiąt osób - dodał.

Dzięki delikatnemu światłu, ukrytym detalom oraz wyrazistym kontrastom obrazów jesteśmy prowadzeni w przestrzeń interpretacji, gdzie widz ma możliwość zanurzenia się w znaczeniach i atmosferach. Te obrazy pozwalają spojrzeć na tekst z nowej perspektywy, odkryć nowe aspekty fabuły oraz docenić wielowarstwowość słów.

- Pracowaliśmy nad tym projektem rok - relacjonuje Arek Kapłon, jeden z twórców wystawy. - Powstało kilka tysięcy zdjęć, a na wystawę po kilku naszych spotkaniach wybrane zostały 43 prace, które teraz prezentujemy tu w Szymbarku - zaznaczył.

Prezentacja stanowi wyjątkową okazję, by przenieść się od słowa do obrazu, podążając zmysłami ścieżkami literackimi. Ta wystawa łączy różne formy wyrażenia artystycznego, dowodząc, że literatura i fotografia, mimo różnic w formach, mają zdolność poruszenia zmysłów w sposób niezwykle zbliżony. Projekt pobudza naszą wyobraźnię i skłania do refleksji nad tym, w jaki sposób słowa Haupta przekształcają się w obrazy. Jest to próba odpowiedzi na pytanie: Jak można uchwycić magię literatury w kadrze fotografii? Te fotografie to nie tylko obrazy, to interpretacje, to rozmowy między obrazem a słowem.

Wystawa w oficynie dworskiej Ośrodka Konferencyjno - Wystawienniczego Kasztel w Szymbarku potrwa do 11 października. Tym projektem twórcy włączyli się również w dziewiątą edycję literackiego Festiwalu im. Zygmunta Haupta, który odbędzie się w Gorlicach w terminie 4 do 8 października. W trakcie 5 dni zaplanowano zrealizować co najmniej 20 wydarzeń, a wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto