Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne kobiety na fotografiach sprzed stu lat. Tak wiek temu ubierały się Małopolanki

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Archiwum Muzeum DWory Karwacjanów i Gładyszów
To jest podróż do trudnej, ale pięknej rzeczywistości... Świata kobiet w pełnych przepychu sukniach i niczym nieodstających od nich kapeluszach. Czasem nawet trzykrotnie większych od głowy, która je nosiła. To była kwintesencja kobiecości sprzed 100 lat.

Damy w powłóczystych sukniach, często z parasolką, choć deszczu na fotografii nie widać. Małe dziewczynki z dokładnie tak samo przyciętymi grzywkami i w równie dużych jak na głowach ich mam kapeluszach, tyle tylko, że słomkowych bez ozdobnych szarf i piór. Inny świat. Gdyby z wiecznego spoczynku wstały nasze prababki, pewnie niejedna odnalazłaby się na tych fotografiach.

Międzywojenne Gorlice na 500 fotografiach

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach ma prawdziwy skarb. W jego zasobach są zdjęcia z okresu międzywojennych Gorlic. Nigdzie niepublikowane fotografie nabyte od Janusza Sepioła, gorliczanina, byłego marszałka województwa i senatora zapisane zostały ponad 100 lat temu w formie ok. 500 szklanych diapozytywów, które pan Janusz odnalazł podczas remontu na strychu swojego domu przy ul. Jagiełły.

Z zawodu adwokat i pasjonat fotografii

Autorem zdjęć jest gorlicki adwokat Edward Tarczyński, syn Feliksa Tarczyńskiego - aptekarza i burmistrza Gorlic w latach 1911-1916, a zarazem dziadek Janusza Sepioła. To fotografie z codziennego życia rodziny, bywania w towarzystwie czy wspólnych wyjazdów, a także miasta z elementami architektury, po której dzisiaj już nie ma śladu.

Urocze ujęcia i wystawa portretów kobiet

Fotografie jego autorstwa stanowią unikatowy zbiór dokumentujący życie zamożnego, gorlickiego mieszczaństwa, od początku XX wieku do czasów dwudziestolecia międzywojennego, wiernie oddając jego atmosferę. Przedstawiają portrety osób związanych z politycznym i kulturalnym życiem Gorlic, pejzaże galicyjskich miejscowości, architekturę i sceny rodzajowe. Uwieczniają również obraz miasta, kompletnie zrujnowanego przez ostrzał artyleryjski, w czasie I wojny światowej.

Ujmująca jest fotografia dziecka w stylowym wózku czy eleganckiego samochodu z epoki zaparkowanego przy budynku Sokoła, przy lewym krawężniku.

Tym razem pracownicy Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów na warsztat wzięli zdjęcia kobiet. Tak we foyer Kasztelu w Szymbarku powstała wystawa dawnej fotografii autorstwa Edwarda Tarczyńskiego. Prezentowane są na niej portrety kobiece wybrane z kolekcji zdjęć pochodzącej ze zbiorów muzeum.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piękne kobiety na fotografiach sprzed stu lat. Tak wiek temu ubierały się Małopolanki - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto