Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Większość krakowskich przedszkoli nie jest gotowa na otwarcie placówek, choć niektóre planują wkrótce przyjąć dzieci

Krzysztof Kapica
Rząd pozwolił wznowić pracę przedszkoli od 6 maja. Mimo to w Krakowie do dziś większość placówek nie została otwarta, głównie dlatego, że ciężko sprostać wymogom bezpieczeństwa, które na przedszkola nakłada Główny Inspektor Sanitarny. W poniedziałek mała grupa dzieci być może wróci jednak do pierwszych placówek.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Jedną z nich jest przedszkole na terenie Prądnika Białego. Jego szefowa nie chce podawać nazwy placówki, ponieważ otwarcie nie jest jeszcze przesądzone na 100 proc. - Mamy już opracowane, jak będzie wyglądał plan dnia przedszkolaków, ale nie mamy jeszcze wypisanych pełnych procedur bezpieczeństwa, których wymaga od nas GIS. Mam jednak nadzieję, że uda się to dokończyć i otworzyć przedszkole w poniedziałek – mówi dyrektorka.

Z 68 dzieci, które uczęszczały do placówki, rodzice zgłosili 16. - Przedszkolaki zostaną podzielone na dwie grupy, które będą w dwóch osobnych salach. Rodzic przyprowadza dziecko, w wiatrołapie przekazuje je pracownikowi placówki, który sprawdza temperaturę malucha. Później idzie na salę, na której nie ma m.in. dywanu i pluszowych zabawek, które ciężko jest dezynfekować – mówi szefowa przedszkola w Prądniku Białym.

Do samorządowych przedszkoli w Krakowie uczęszcza 17 216 dzieci. Z danych przesyłanych do Wydziału Edukacji przez dyrektorów przedszkoli wynika, że około 12 proc. chce posłać swoje dzieci do przedszkoli, gdy zostaną one otwarte. Większość woli pozostawić swoje pociechy w domach.

- Była możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja. Nie zdecydowaliśmy się, bo trzeba być na to przygotowanym. Żłobki postanowiliśmy otworzyć od 11 maja. Jest wiele żłobków prywatnych i z tego co wiem część z nich już działa. Na otwarcie przedszkoli trzeba więcej czasu – wyjaśnił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Skontaktowaliśmy się z kilkoma samorządowymi przedszkolami. Słyszymy, że ich dyrektorzy nie są gotowi na rychłe otwarcie swoich placówek.

- Cały czas przygotowujemy się do ponownego przyjęcia dzieci, ale mamy problemy z zakupieniem choćby bezdotykowych termometrów, które są trudno dostępne. Nie mamy też wystarczająco dużo środków czystości. A przecież po każdej zabawie dziecka, zabawki trzeba będzie dezynfekować, takie są zalecenia - słyszymy w jednym z przedszkoli.

Problem jest też z pracownikami, którzy mają powyżej 60 lat. - Zgodnie z wytycznymi nie powinniśmy ich dopuścić do pracy - dodaje pracownica jednej z placówek. Po chwili zaznacza, że nie ma zbyt wielu chętnych na powrót do przedszkola. - U nas zgłosiło się dziewięcioro dzieci, które mogłyby przyjść do placówki już od jutra. A podopiecznych mamy 71 - skwitowała.

Dyrektorzy niechętnie wypowiadają się pod nazwiskiem. Jeden z nich w rozmowie z nami stwierdził, że na razie nie jest w stanie otworzyć przedszkola. - Nie mamy do tego warunków. Trzeba non stop wszystko dezynfekować, takie są zalecenia. Nie mamy na tyle środków do dezynfekcji - mówi nam dyrektor. Brak też fartuchów z długimi rękawami i przyłbic.

Zaniepokojone są również przedszkolanki. - Cały czas czekamy na konkretne wytyczne, pani dyrektor boi się otwierać przedszkole, brać odpowiedzialności za pracowników i dzieci. Dzieci nie będą się miały czym bawić, bo większość zabawek będzie trzeba pochować - tłumaczy jedna z przedszkolanek.

Urzędnicy cały czas podkreślają, że bezpieczeństwo dzieci i personelu jest najważniejsze. - Dlatego Kraków poprosił sanepid o szczegółowe wytyczne, dotyczące organizacji opieki nad dziećmi. W tym czasie przedstawiciele żłobków samorządowych oraz przedszkoli kontaktują się telefonicznie i mailowo z rodzicami dzieci w celu ustalenia informacji, dotyczącej liczby maluchów, które potrzebują objęcia opieką w pierwszej kolejności - przekazują miejscy urzędnicy.

Kiedy miasto będzie mieć pewność, że placówki są gotowe i wszystkie kwestie dotyczące zasad bezpieczeństwa mogą być zachowane, znany będzie termin przyjęcia dzieci w poszczególnych żłobkach i przedszkolach.

Jednocześnie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił się do dyrektorów żłobków z prośbą o podjęcie intensywnych działań tak, aby te placówki mogły zostać otwarte 11 maja.

- Ostateczna decyzja o otwarciu danego żłobka uzależniona jest jednak od tego, czy w placówce zostaną wdrożone wszystkie wytyczne GIS - mówią urzędnicy. Aktualnie 40 procent rodziców, korzystających z samorządowych żłobków, zadeklarowało, że gdy placówki się otworzą, powierzą im z powrotem swoje pociechy.

- Żłobki samorządowe są wyposażone w środki czystości. Zgodnie z wytycznymi GIS, we wszystkich gminnych żłobkach zostaną także wyznaczone pomieszczenia do izolacji - twierdzą w magistracie.

Dłużej potrwa uruchomienie przedszkoli. - Przedszkola będą mogły zostać otwarte wówczas, gdy będziemy mogli zapewnić dzieciom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu, a pracownikom odzież ochronną i środki ochrony osobistej - mówi zastępca prezydenta Krakowa Anna Korfel-Jasińska.

Miasto zwróciło się do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z prośbą o przesłanie wytycznych i standardów, które powinny zostać spełnione przez przedszkola. - Poprosiliśmy też m.in. o informacje, dotyczące kwestii zapewnienia środków ochrony osobistej pracownikom przedszkoli - dodaje Korfel-Jasińska.

Tymczasem w ostatnich godzinach Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat w sprawie tego, jak przygotować się do otwarcia żłobków i przedszkoli.

- Otwarcie żłobka lub klubu dziecięcego to możliwość, a nie nakaz. Podyktowane jest to różną sytuacją w regionach oraz różnym stopniem przygotowania placówek do otwarcia. Organ prowadzący na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie - tłumaczy minister Marlena Maląg.

Jak zaznacza, rząd pomaga samorządom w realizacji ich zadań własnych, a do żłobków i klubów dziecięcych są przekazywane środki do dezynfekcji. Takie środki z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych przekazane zostały już wojewodom, a ci przekazują je do gmin.

- Część województw, np. małopolskie, już rozwiozło środki do gmin, które następnie przekazują je do żłobków - mówi szefowa resortu rodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Większość krakowskich przedszkoli nie jest gotowa na otwarcie placówek, choć niektóre planują wkrótce przyjąć dzieci - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto