Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pałacu Długoszów w Gorlicach spotkali się organizatorzy i uczestnicy 8. edycji akcji sprzątania cmentarzy z czasów I wony światowej

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
od 16 lat
Zakończyła się kolejna edycja akcji sprzątania cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej. Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 2015 r przez Jacka Witasa, Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, oraz Małgorzatę Małuch, wójt gminy Sękowa. W trakcie trzydniowej akcji blisko 500 wolontariuszy pracowało na 96 cmentarzach wojennych w powiatach gorlickim, tarnowskim i jasielskim.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sprzątanie cmentarzy wojennych ma ogromne znaczenie dla dziedzictwa historycznego i pamięci o poległych żołnierzach z czasów I wojny światowej. Każda nekropolia jest świadkiem unikalnej historii, a dzięki tej akcji możliwe jest utrzymanie cmentarzy w należytym stanie i ochrona przed zapomnieniem.

- Ta akcja rozrosła się bardzo, od trzech osób w pierwszej odsłonie do 500 osób w tym roku - mówi Michał Diduch, sekretarz gminy Sękowa. - Ja sam uczestniczyłem w tej akcji sprzątając cmentarz nr 63 w Małastowie - dodał.

Podsumowanie trzydniowej akcji odbyło się w Pałacu Władysława Długosza. Prowadzący spotkanie, Michał Diduch, powitał zaproszonych gości wśród których byli konsulowie z Republiki Węgierskiej, Słowacji oraz Austrii, a następnie uczennice z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej zaśpiewały pieśni patriotyczne. Prezes Koła Nr 8 Klub Górski „Orły”, Jacek Witas, przedstawił prezentację multimedialną przedstawiającą prace na cmentarzach oraz wręczył dyplomy honorowe za pomoc i współpracę, a także podziękował wszystkim za udział w akcji. Pięciu wolontariuszy zostało uhonorowanych Honorowym Austriackim Czarnym Krzyżem przez Generała Johanesa Kainzbauera z austriackiego Czarnego Krzyża.

Wójt gminy Sękowa, Małgorzata Małuch, podziękowała wszystkim za ogromny wkład i wyraziła szczególne uznanie dla Jacka Witasa, inspiratora tej szlachetnej inicjatywy.

- Uczestnictwo w tej akcji to również świetna lekcja historii zarówno dla dzieci jak i dla młodzieży - podkreśliła Małgorzata Małuch.

Podczas spotkania głos zabrali również Konsul Generalny Węgier, dr Tibor Gerencsér, oraz Joanna Florkiewicz - Kamieniarczyk z Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, a także dr Marcin Czarnowicz, który przedstawił prace archeologiczne na cmentarzach z I wojny światowej.

W akcję, która trwa tak naprawdę cały rok, włączają się nie tylko harcerze, leśnicy, strażacy i funkcjonariusze służb granicznych, ale także studenci, grupy szkolne, turyści, myśliwi i członkowie grup rekonstrukcyjno-historycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto