Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bieczu liczą straty po ulewach, które powstały na gminnych drogach. Gmina będzie się starała o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców [FOTO]

Halina Gajda
Halina Gajda
fot. Archiwum UG Biecz
W Bieczu rozpoczęło się szacowanie strat po ostatnich ulewach. Na szczęście nie doświadczyło nas tak, jak mieszkańców sąsiedniego powiatu jasielskiego, ale i tak trzeba będzie wyłożyć pieniądze na naprawę uszkodzonych dróg, rowów, przepustów. W niektórych miejscach impet, z jakim płynęła woda, potrafił zamienić asfalt w układankę. Gwałtowne opady deszczu spowodowały wylanie potoku Sitniczanka.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

Ostatnie ulewy sprawiły, że i strażacy mieli pełne ręce roboty. Woda wdzierała się na podwórka, do piwnic, zalewała studnie. Najbardziej jednak ucierpiały drogi.
- Trwa szacowanie szkód w infrastrukturze drogowej w Binarowej, Racławicach, Rożnowicach, Grudnej Kępskiej, Głębokiej, Strzeszynie oraz w Bieczu – informuje Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Po ocenie strat zostanie sporządzony protokół gminnej komisji ds. weryfikacji strat powodziowych, który trafi później do weryfikacji przez taką samą komisję, tyle że na szczeblu wojewódzkim – dodaje.
Gmina planuje także zwrócić się do wojewody o wsparcie dla tych gospodarstw, które ucierpiały podczas ulew.

Gwałtowne burze i ulewy, które przeszły nad Małopolską pod koniec czerwca, w największym stopniu dotknęły tereny powiatów: bocheńskiego, limanowskiego i myślenickiego. Do dziś straty z tych terenów zgłosiło 13 samorządów. Łączna szacunkowa wartość strat przekroczyła 76 milionów złotych. Ze wstępnych szacunków przeprowadzonych przez gminy i powiaty wynika, że uszkodzenia obejmują m.in. ponad 190 km dróg, 38 mostów, ponad 100 przepustów. Szkody pojawiły się też w obiektach i urządzeniach sieci kanalizacyjnej, stacjach uzdatniania wody, szkołach oraz obiektach sportowych.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto