Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uście Gorlickie. Krok bliżej do sieci gazowej w gminie. Ekipy kładą rury pod główną sieć. Na finał prac trzeba będzie jednak poczekać

Halina Gajda
Halina Gajda
Pomysł na budowę sieci to nie tylko kwestia wygody dla mieszkańców, ale też ekologii i ekonomii. Gmina objęta jest strefą Natury 2000, uzdrowiskową, Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, zdjęcie ilustracyjne
Pomysł na budowę sieci to nie tylko kwestia wygody dla mieszkańców, ale też ekologii i ekonomii. Gmina objęta jest strefą Natury 2000, uzdrowiskową, Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, zdjęcie ilustracyjne fot. Polska Spółka Gazowa
Uście Gorlickie i Wysowa zostaną zgazyfikowane? Wszystko wskazuje, że tak. W centrum gminy prace się rozpoczęły, a Wysowa jest na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła inwestycję w Uściu Gorlickim. Chodzi oczywiście o budowę sieci gazowej. Temat ma już długą siwiejącą brodę, bo najpierw było dużo mowy o tym, że jest taka potrzeba. W 2020 roku spółka rozpoczęła konsultacje przed rozpoczęciem prac koncepcyjnych przedsięwzięcia. W tamtym roku mieszkańcy mogli składać do gminy wnioski w sprawie warunków przyłączenia ich domów do sieci.
- Nie będzie to klasyczna sieć. Założenie jest bowiem takie, że będzie miała wewnętrzny charakter – opisuje Zbigniew Ludwin wójt gminy.

Oznacza to tyle, że na terenie miejscowości zamontowane zostaną zbiorniki, z których rozchodziła będzie się sieć. Stacja ma być nowoczesna, bezpieczna i przede wszystkim kontenerowa, co pozwoli na jej rozbudowę w miarę wzrostu potrzeb. Na terenie Uścia prace już trwają – obrazowo mówiąc – kładzione są rury. Jednak zanim gaz w nich popłynie, potrzeba jeszcze trochę czasu.
- W kolejności montowana będzie stacja ze wspomnianymi zbiornikami – zapowiada.

Wybrane już zostało miejsce – działka gminna naprzeciwko tartaku, która została wydzierżawiona na rzecz PSG. Z tego miejsca spółka poprowadzi główne nitki w kierunku szkoły i przekaźnika do granic działek. Od nich, zainteresowani mieszkańcy będą musieli pociągnąć ją do swoich domów na własny koszt. Tylko w Uściu, podłączenie do sieci zapowiedziało kilkadziesiąt budynków. O ile bowiem wcześniejszych deklaracji było więcej, to z czasem zainteresowanie nieco zmalało. Odbiorcy nie będą potrzebowali żadnych specjalnych kuchenek, piecyków czy innych tego typu urządzeń. To będzie, mówiąc kolokwialnie, normalny gaz, jak w tradycyjnych sieciach.
Niegdyś były plany, by gaz do gminy prowadzić od strony Ropy, a nawet ze Słowacji, ale ostatecznie na chwilę obecną zdecydowano o takim wariancie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto