Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Urządzenie, które zostanie zainstalowane na ścianie gorlickiego ratusza, będzie dostępne dla każdego przez całą dobę

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
OpenStreetMap (skrótowo OSM) to globalny projekt mający na celu stworzenie darmowej oraz swobodnie dostępnej mapy świata. Co najważniejsze, może być edytowana przez każdego a jednym z jego bardzo istotnych elementów jest mapa dostępności defibrylatorów AED. Od teraz również Gorlice znajdują się w tej części projektu za sprawą działań ratusza.

O tym, że defibrylatorem AED praktycznie każdy z nas może udzielić pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia chyba już nie trzeba nikogo przekonywać. Niedługo na wielu remizach OSP na terenie powiatu gorlickiego zostaną zainstalowane takie urządzenia. Już teraz znajdują się na wyposażeniu ratowniczych samochodów OSP, są też na ścianach dwóch remiz, w Krygu i Mszance. Teraz do grona instytucji, które doceniły możliwości tego sprzętu, dołączył gorlicki ratusz.

- Koło mnie widać skrzynkę, w której zostanie zamontowany defibrylator - mówi Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - Urządzenia AED są bardzo popularne obecnie dlatego, że nagłe zatrzymanie krążenia u człowieka może spowodować śmierć a każdy może udzielić pomocy korzystając właśnie z takiego urządzenia - dodaje.

Urządzenie, które zostanie zainstalowane na ścianie gorlickiego ratusza, będzie dostępne dla każdego przez całą dobę. By z niego skorzystać niepotrzebna będzie fachowa wiedza ani specjalistyczne przeszkolenie.
- Mam nadzieję, że nie będzie musiało być używane, ale w przypadkach zagrożenia będzie taka możliwość - podkreśla burmistrz. - Urządzenie po wyjęciu z opakowania przy pomocy głosowych komend poprowadzi udzielającego pomocy krok po kroku. Jeśli sprawdzi się, to z pewnością pomyślimy o tym, żeby jeszcze w innych ważnych miejscach, przy jakich gorlickich instytucjach zamontować kolejne - dodaje.
Pierwsze urządzenie zainstalowane zostało na ścianie przy głównym wejściu do ratusza nieprzypadkowo. To włośnie w tej okolicy koncentruje się ruch turystyczny, chociażby w związku z ławeczką Ignacego Łukasiewicza czy też bliskością muzeum PTTK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto