MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rusza Małopolski Tele-Anioł 2.0. Pierwsze opaski ratujące życie trafią do potrzebujących opieki już 26 maja!

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
UMWM
W Krakowie uroczyście podpisano umowę między Województwem Małopolskim oraz partnerami Małopolskiego Tele-Anioła 2.0. Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez opiekę w miejscu zamieszkania czy teleopiekę i telemedycynę. Od 26 maja uczestnicy projektu zostaną wyposażeni w specjalne opaski ratujące życie.

Wartość tego projektu jest ogromna, ponieważ został on pozytywnie oceniony przez małopolskich seniorów - nie czuli się samotni. Dla mnie jest ważne to, że 26 maja pierwsze opaski Małopolskiego Tele-Anioła 2.0. zostaną uruchomione. Dzięki poprzedniej edycji projektu zostało uratowanych 250 użytkowników. Wchodzimy w innowacje, w telemedycynę i jesteśmy zdeterminowani, by realizować takie projekty z myślą o najbardziej potrzebujących Małopolanach - podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka.

Centrum Tele-Opieki, opaski, opieka wytchnieniowa

W ramach projektu zostanie utworzone Centrum Teleopieki zapewniające wszystkim uczestnikom możliwość całodobowego przekazania informacji o potrzebie wezwania pomocy przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa, 8 tys. uczestników otrzyma bezpłatnie opaskę bezpieczeństwa z przyciskiem SOS, dodatkowe wsparcie w postaci usług opiekuńczych oraz sąsiedzkich usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania otrzyma 2,5 tys. uczestników projektu.

"Usługi opiekuńcze/sąsiedzkie mogą być przyznane osobom samotnym oraz tym, którym rodzina nie może, z uzasadnionej przyczyny, zapewnić odpowiedniej pomocy wykorzystując swe uprawnienia, zasoby i możliwości. Zakres wsparcia i wymiar godzinowy usług zostanie określony indywidualnie dla każdego uczestnika projektu - średnio to 20 godz. usług dla osoby na miesiąc przyznawanych na okres 36 miesięcy" - informuje Urząd Marszałkowski

300 uczestników projektu korzystających z usług teleopiekuńczych, u których zdiagnozowano chorobę układu krążenia (100 osób), cukrzycę (100 osób) lub chorobę układu oddechowego zostanie objętych 12 miesięcznym pilotażem usług telemedycznych.
Z uwagi na ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej w małych miejscowościach, min. 60 proc. uczestników pilotażu będzie mieszkańcami obszarów wiejskich.

Uczestnicy biorący udział w pilotażu zostaną wyposażeni w proste urządzenie do samodzielnego wykonania badania w warunkach domowych (np. pulsoksymetr, ciśnieniomierz, waga z analizatorem składu, rejestrator EKG, glukometr, spirometr), które pozwolą na zdalny monitoring stanu zdrowia oraz w tablet/telefon/aplikację zintegrowane w ww. urządzeniami pomiarowymi, które umożliwią zdalną opiekę w miejscu zamieszkania.

Za pomocą dedykowanej aplikacji/urządzeń pacjenci będą mieć również możliwość konsultacje ze specjalistą. Kwalifikacji do pilotażu dokona lekarz.

150 opiekunów faktycznych osób z niepełnosprawnością otrzyma wsparcie w postaci usług opieki wytchnieniowej oraz poradnictwa specjalistycznego. Świadczenie usług opieki wytchnieniowej odbywa się w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Limit godzin usług opieki wytchnieniowej przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością wynosi nie więcej niż 240 godzin na rok. Usługi opieki wytchnieniowej przyznawane są na okres 12 miesięcy.

Całkowita wartość umowy to blisko 148 mln zł, z czego Fundusze Europejskie to ponad 132 mln zł oraz środki z Budżetu Państwa prawie 15,6 mln zł. Okres realizacji projektu: 23.02.2024 r. – 30.06.2029 r.

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Rusza Małopolski Tele-Anioł 2.0. Pierwsze opaski ratujące życie trafią do potrzebujących opieki już 26 maja! - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto