Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzeźwa Małpolska po gorlicku

Barbara Ćmiech
Chodzenie w alkogoglach nie jest łatwe, a co dopiero prowadzenie samochodu...
Chodzenie w alkogoglach nie jest łatwe, a co dopiero prowadzenie samochodu...
Trzeźwa Małopolska to nie tylko konkursy plastyczne, ale i zajęcia, które mogą uratować życie. Deklarację odpowiedzialnego świadka i pasażera podpisało już 700 młodych gorliczan.

Od kilku tygodni nad ulicą Mickiewicza wisi baner, obok którego, a raczej pod którym, nie sposób przejść obojętnie. Przyciąga uwagę nie tylko swoim czerwonym kolorem, ale i wymownym hasłem Stop Pijanym Kierowcom.
- Baner jest jednym z elementów kampanii Trzeźwa Małopolska – No Promil No Problem. W tej edycji kładziemy szczególny nacisk na wypromowanie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości, co do stanu trzeźwości – mówi Piotr Gajda, pełnomocnik burmistrza do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi.
Od kilku lat akcja ta skierowana jest właśnie nie bezpośrednio do nietrzeźwych kierowców, ale przede wszystkim do odpowiedzialnych pasażerów i świadków.
Ważnym elementem działań są warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, które prowadzone są przy współpracy ze strażą pożarną.
- Ponadto gorliczanie mogli wziąć udział w zajęciach z wykorzystaniem alkogogli – okularów imitujących upośledzenie umysłu osoby będącej pod wpływem alkoholu. Trudno w nich przejść kilka metrów, a co dopiero wsiąść za kółko i prowadzić samochód – mówi Piotr Gajda. I dodaje: W trakcie kampanii chcemy pokazać najskuteczniejsze sposoby powstrzymywania pijanych kierowców.
Od kwietnia do czerwca odbyło się w naszym mieście wiele przedsięwzięć w ramach akcji Trzeźwa Małopolska, między innymi sesja profilaktyczna, która została zorganizowana w Zespole Szkół Technicznych w Gorlicach. Mieszkańcy mogli również wziąć udział w happeningach w Miejskich Zespołach nr 6 i nr 5. Odbyły się także szkolenia dla nauczycieli – koordynatorów kampanii i liderów młodzieżowych.
- W trakcie tych akcji zbieraliśmy podpisy pod deklaracją odpowiedzialnego świadka i pasażera. Podpisało już ją ponad 700 gorliczan – mówi Piotr Gajda.
Jeszcze w tym roku uczniowie miejskich szkół będą kontrolować trzeźwość razem z gorlickimi policjantami. Licealiści będą mogli wziąć udział w zbiórce krwi dla ofiar wypadków.
- Natomiast już 25 lipca w dzień świętego Krzysztofa, patrona wszystkich kierowców, będziemy zbierać w parafii Jadwigi Królowej w Gorlicach, podpisy pod wspomnianymi wcześniej deklaracjami – wyjaśnia Piotr Gajda.
A policyjne statystyki są nieubłagane.
- W ubiegłym roku zatrzymano 377 nietrzeźwych kierowców, czterech z nich spowodowało wypadki, a czternastu kolizje drogowe – mówi aspirant Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto